Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 22 • L 19
24C
Pt
24C
Sob
22C
Nd
22C
Pon
21C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaInwestycja w Smukale. Szkoła będzie rozbudowana i zmodernizowana
rajska bydgoszcz
21.05.2020 | 13:03

Inwestycja w Smukale. Szkoła będzie rozbudowana i zmodernizowana

Na zdjęciu: Umowę podpisali Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa i Dariusz Cembrowicz - wiceprezes firmy Bydgosta, która wykona inwestycje.

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Smukale zostanie zmodernizowane i rozbudowane. Dziś (21 maja) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się uroczyste podpisanie umowy na wykonanie inwestycji.

Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Bydgoszczy ma swoją siedzibę przy ulicy Rajskiej 1 w Smukale. W skład placówki wchodzi także internat przy ulicy Opławiec. Zabudowania szkolne niegdyś należały do zakładu sieci energetycznej, lecz w 1956 roku zostały przekazane na potrzeby szkolnictwa. Obecnie organem prowadzącym szkołę jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

KPCKZ dokształca uczniów szkół zawodowych z naszego regionu, jak i z całego kraju, którzy każdego roku kierowani są do placówki przez szkoły macierzyste do odbycia miesięcznych praktyk. Na podstawie ocen, które zdobywają w trakcie nauki zawodu, wystawiana jest ocena końcowa z przedmiotów zawodowych na świadectwie szkolnym. Wiedza zdobyta w Centrum jest niezbędna do zaliczenia egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Placówka organizuje zajęcia dla kształcących się w ponad dwudziestu różnych zawodach, m.in. kucharzy, sprzedawców, fryzjerów, mechaników pojazdów samochodowych, elektryków i murarzy. Uczniowie mieszkający poza Bydgoszczą korzystają z internatu, który zapewnia nocleg i wyżywienie dla 150 osób.

Zobacz również:

W bydgoskim ośrodku dla niesłyszących trwa rozbudowa

Modernizacja i rozbudowa CKZ wiąże się z planami utworzenia w placówce sześciu nowych pracowni kształcenia zawodowego dla przyszłych kucharzy, cukierników, piekarzy, przetwórców mięsa, fryzjerów i elektryków. Na ten cel Kujawsko-Pomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego w Bydgoszczy otrzymało środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dziś (21 maja) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą robót budowlanych. Samorząd województwa reprezentował członek zarządu Sławomir Kopyść.

Zależy nam, by młodzi ludzie po ukończeniu szkół zawodowych znali swój fach i wiedzieli, czego oczekują od nich pracodawcy. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego to dobrze zorganizowana placówka praktycznej nauki zawodu, odpowiadająca na te potrzeby. Inwestycja pozwoli poszerzyć ofertę edukacyjną i znacznie poprawi warunki kształcenia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach rozbudowy w Smukale powstanie zupełnie nowy budynek, który łączyć się będzie ze starą częścią szkoły. Obiekt pomieści sześć nowych pracowni. Obecny budynek placówki zostanie natomiast wyremontowany. Zakres prac obejmuje m.in. izolację fundamentów, naprawę dachu, remont schodów i wymianę drzwi. Nowy wygląd zyska też sala do nauki branżowego języka obcego. Inwestycja pozwoli rozszerzyć ofertę edukacyjną placówki, z której korzystać będą nie tylko uczniowie zawodówek, ale też dorośli chcący zdobyć nowe lub dodatkowe kwalifikacje zawodowe.

Pracownie, na podstawie odrębnego projektu, wyposażone zostaną w specjalistyczny sprzęt o wartości ponad 2 milionów złotych. W salach pojawią się komputery stacjonarne i drukarki. Uczniowie korzystać będą z narzędzi i sprzętu, z którym będą mieli do czynienia w zakładach pracy.

Wykonawcą robót budowlanych jest wyłoniona w przetargu firma Bydgosta z Bydgoszczy. Prace ruszą jeszcze w tym roku. Z nowych pracowni uczniowie będą mogli korzystać na początku 2022 roku. Całkowita wartość projektu wynosi 11,1 miliona złotych, z czego 4,4 miliona złotych stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści