Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 1 • L 0
2C
Sr
2C
Czw
0C
Pt
-1C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaPowstają nowe pracownie w ośrodku im. Maczka. Zajęcia edukacyjne ruszą tam wiosną przyszłego roku [ZDJĘCIA]
27.04.2020 | 09:01

Powstają nowe pracownie w ośrodku im. Maczka. Zajęcia edukacyjne ruszą tam wiosną przyszłego roku [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Filip Kowalkowski / Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy już wiosną przyszłego roku będą zdobywać i rozwijać swoje umiejętności zawodowe w nowoczesnych pracowniach. 

Po raz pierwszy w kraju osoby niesłyszące będą się mogły kształcić w zawodzie technik dentystyczny, a otwarte zostaną także nowe kierunki. W nowym dwukondygnacyjnym budynku z użytkowym poddaszem powstanie łącznie dziesięć nowoczesnych pracowni: po dwa warsztaty elektrotechniczne, gastronomiczne i dentystyczne oraz po jednym: kosmetycznym, fryzjerskim, ogrodniczym i florystycznym.

– „Maczek” to dobrze zorganizowany zespół szkół dla młodych ludzi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a jego segment zawodowy właściwie odpowiada na wyzwania rynku – mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Obecnie budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym. Prace wewnątrz obiektu wykonuje bydgoska firma Baupol i te mają potrwać do września. – Inwestycja, mimo obecnej sytuacji i problemów, również na rynku usług budowlanych postępuje zgodnie z harmonogramem i zajęcia w nowych pracowniach będą się odbywać zgodnie z wcześniejszymi założeniami – zapewnia Całbecki. W kolejnych etapach prac, sale w obiekcie będą wyposażane w specjalistyczny sprzęt i meble, a zajęcia edukacyjne w nowym budynku ruszą wiosną przyszłego roku.

W pracowniach będą kształcić się przyszli technicy elektronicy, informatycy, floryści, technicy żywienia i usług gastronomicznych, kucharze i cukiernicy. Dodatkowo od września 2021 r. uruchomione zostaną nowe kierunki: fryzjer, technik usług kosmetycznych, technik ogrodnik. W Bydgoszczy młodzież z dysfunkcją słuchu po raz pierwszy w kraju będzie miała możliwość kształcenia się także na kierunku technik dentystyczny.

Wartość inwestycji wynosi 11,2 mln zł, przy czym 7 mln zł to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020, pozostałą część stanowią środki z budżetu województwa.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści