Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

IPN zmieni swoją siedzibę. Prace projektowe trwają

Dodano: 03.11.2017 | 14:45

Na zdjęciu: Delegatura IPN obecnie mieści się w budynkach Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej

Fot. Stanisław Gazda

Bydgoska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej będzie miała nową siedzibę. Instytucja złożyła już wniosek o pozwolenie na budowę.

Obecnie IPN zajmuje pomieszczenia w budynku C przy ul. Grudziądzkiej 9-15 – w tej lokalizacji mieszczą się również wydziały Urzędu Miasta. Bydgoska delegatura planuje jednak przenieść się do zupełnie nowego budynku, który powstanie kilkaset metrów dalej – na niezagospodarowanym terenie, zaraz przy drodze dojazdowej do planowanego parkingu Park&Ride.

Działka o oznaczeniu 67/21 została przekazana Skarbowi Państwa jako darowizna w zamian za grunty przy ul. Mariana Rejewskiego i Traktorzystów, które wejdą w skład przyszłego Parku Akademickiego. Do wymiany doszło na mocy uchwały Rady Miasta z 28 września 2016 roku – w jej ramach Skarb Państwa zyskał także tereny przy ul. Górzyskowo i Biedaszkowo. Zostaną one zagospodarowane na potrzeby Straży Granicznej.

Według informacji dostępnych w rejestrze Generalnego Urzędu Nadzoru Budowlanego, główną osobą odpowiedzialną za projekt nowej siedziby bydgoskiego oddziału Instytutu odpowiada Łukasz Podczaszy. Jego pracownia jest autorem wizji budynku Urzędu Dozoru Technicznego przy ulicy Kamiennej. Krakowski architekt firmuje swoim nazwiskiem kilkanaście projektów budynków użyteczności publicznej na terenie całej Polski.

Kiedy mogą ruszyć prace nad nowym biurowcem w Bydgoszczy? IPN poinformował nas, że inwestycja jest w fazie projektowania. Dopiero po zatwierdzeniu koncepcji instytucja ma podać szczegółowe informacje. Nieoficjalnie wiadomo, że prace budowlane mają rozpocząć się na początku 2019 roku. Realizacja budynku ma potrwać do końca 2020 roku.

Błażej Bembnista