Jak działa firma kurierska?
Dodano: 06.10.2022 | 13:08Na zdjęciu: Marka GLS ma w Polsce 47 filii.
Fot. nadesłane
Prawdopodobnie każdemu, kto często zamawia produkty z dostawą z domu, zdarzyło się, że w czasie krótszym niż doba otrzymał przesyłkę. To oczywiście sytuacja oczekiwana przez klientów – ekspresowa dostawa artykułów bardzo pozytywnie wpływa na doświadczenia kupujących online i nie tylko ich. Jak to możliwe, że dostarczanie przesyłek odbywać się może w takim czasie? Jak kurier to robi, że jest w stanie dowieźć rzeczy do klienta w takim tempie?
Firmy kurierskie – jak działają?
Teoretycznie by założyć taką działalność, wystarczy zarejestrować ją w CEIDG lub KRS. Ewentualnie, jeśli firma chce realizować również usługi pocztowe, to potrzebny jest wpis do Rejestru Operatorów Pocztowych. W praktyce to jednak dopiero początek drogi do sukcesu. Aby przesyłki kurierskie mogły docierać do odbiorców w kraju w ciągu jednej doby, a nawet krócej, niezbędna jest praca wielu ludzi i odpowiednia organizacja. Kiedy klient zamawia jakiś produkt z dostawą do domu czy miejsca zatrudnienia, to wybiera firmę kurierską, która ma wykonać usługę. Następnie generowany jest list przewozowy, który zawiera dane dotyczące przesyłki, a także odbiorcy. Dalej system musi przypisać kuriera, który w danym mieście odbierze paczkę. Na liście przewozowym znajduje się kod, który umożliwia jej weryfikację przez urządzenia, z których korzystają kurierzy.
Po odbiorze paczki przekazywana jest ona do oddziału. Następne paczki trafiają do odpowiednich samochodów liniowych i są sortowane w centrach przeładunkowych. Następnie dalej kierowane są do oddziałów odpowiedzialnych za dostarczenie paczki. Zamówienie do sortowni dociera zazwyczaj w nocy, a rano jest gotowe do odbioru przez kuriera, który będzie odpowiedzialny za doręczenie przesyłki. Poszczególni kurierzy mają swoje rejony, w których działają.
Dlaczego proces dostarczenia zamówień do klientów jest tak skomplikowany i w ogóle możliwe jest w takiej sytuacji dowiezienie produktów w tak krótkim czasie? Po pierwsze wszystko to przebiega w ten sposób dzięki doskonałej organizacji . Nie jest możliwe, żeby kurier po prostu odebrał przesyłkę od klienta, a następnie zawiózł ją do adresata. Firma kurierska przewozi setki tysięcy paczek. Np. znana na polskim rynku i nie tylko marka GLS obsługuje ok.14 tys. klientów. Każdy kurier odpowiada za dowiezienie dużej liczby przesyłek dziennie. Dzięki obranemu modelowi działania, optymalizacji wszystkich kroków usługi kurierskie są dostępne w atrakcyjnej cenie i możliwe jest ekspresowe dostarczanie zamówień do odbiorców.
Jak działa firma GLS?
Wspomniana marka GLS ma w Polsce 47 filii. Ta dobrze zorganizowana sieć powoduje, że możliwe jest transportowanie przesyłek w ekspresowym tempie. Zazwyczaj paczka trafia do odbiorcy w następnym dniu roboczym, a jeśli klient wybierze usługę ekspresową, to wtedy dotrze ona na miejsce w następnym dniu roboczym, do godziny 12.00 lub nawet 10.00. Dostawa może być również zrealizowana w sobotę. Przy czym usługi te są dodatkowo płatne.
Centralna sortownia firmy znajduje się w Strykowie pod Łodzią. Jest to krajowy i międzynarodowy punkt przeładunkowy – stąd organizowany jest transport przesyłek do innych krajów europejskich.
Jeśli chodzi o dostawę przesyłek w Europie, to docierają one standardowo do adresata w 48–96 godzin, przy czym kluczowe znaczenie ma odległość pomiędzy punktem nadania a miejscem docelowym. GLS dostarcza produkty nie tylko do krajów Starego Kontynentu, ale również innych. Firma ta dysponuje ponad 120 sortowniami centralnymi, ponad 1600 filiiami i agencjami oraz ponad 37 tys. samochodów dostawczych.
Ponadto marka daje możliwość dostarczenia przesyłek do punktów nadania i odbioru Szybka Paczka. Dla wielu klientów to preferowana forma odbioru zamówienia. W Polsce takich miejsc jest około 4,5 tysiąca. Np. tylko w Bydgoszczy i w okolicy jest ich około 40. Najbliższy danej lokalizacji obiekt można odnaleźć tutaj: https://gls-group.com/PL/pl/wysylanie-paczek/przesylki-krajowe/kurier-bydgoszcz.
Takie punkty dostępne są nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. W Europie jest ich ponad 25 tys. (funkcjonują pod nazwą Parcel Shop). Jak zatem widać, działalność firmy kurierskiej wymaga zaangażowania bardzo dużej liczby pracowników, zbudowania ogromnej sieci punktów nadania i odbioru, a także sortowni. Ponadto taka działalność oznacza konieczność zapewnienia klientom pożądanych przez nich usług, np. możliwości przekierowania paczki, śledzenia przemierzanej przez nią trasy, udostępnienia numeru do kierowcy. Na koniec w tym wszystkim najważniejsze jest, aby paczka była dostarczona na czas, w idealnym stanie i zgodnie z innymi oczekiwaniami klienta. Zbudowanie sieci, która to umożliwia, trwa wiele lat. Firma GLS rozpoczęła działalność w 1999 roku i od tej pory nieustannie się rozwija.