Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak kształtują się ceny mieszkań w Krakowie?

Dodano: 15.02.2021 | 12:53

Na zdjęciu: Wolniejszy wzrost cen mieszkań na sprzedaż to dobra okazja do zakupu nieruchomości.

Fot. mat. autora

Kraków to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast w Polsce, ze względu na bogatą historię, przyjazny klimat oraz szybki rozwój aglomeracji. Oczywiście wpływa to na ceny nieruchomości w dawnej stolicy, które jeszcze przed pandemią rosły najszybciej w całej Polsce. Jednym z jej skutków i związanego z nią lockdownu jest spowolnienie wzrostu cen mieszkań na sprzedaż. Jak kształtują się one w dobie pandemii? Czy można spodziewać się spadków?

Wpływ pandemii na ceny nowych mieszkań w Krakowie

Jak ogólnie wiadomo pandemia koronawirusa wywołała kryzys gospodarczy w niemal każdej branży. Oczywiście nie pozostała bez wpływu na rynek nieruchomości, który odczuł skutki lockdownu oraz obniżek stóp procentowych. Wiosną 2020 roku część analityków prognozowała, że ceny nieruchomości, które do tej pory drożały w zastraszającym tempie, zaczną tanieć. W największych polskich miastach nie odnotowano jednak spadków cen za m², ale zauważono wyraźne spowolnienie ich wzrostu. Według raportu AMRON-SARFiN za III kwartał 2020 roku nowe mieszkania w Krakowie zdrożały tylko o 3,29% w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 11,39% w odniesieniu do III kwartału 2019 roku. Jesienią 2020 średnia cena na rynku pierwotnym za m² mieszkania wynosiła 8132 zł. Oczywiście jest to uśredniona cena mieszkań z tego okres bez względu na ich lokalizację czy liczbę pokoi. Według tego samego raportu średnia cena dwupokojowego mieszkania w Krakowie w III kwartale 2020 wynosiła 8548 zł.

Czy warto obecnie kupować mieszkanie w Krakowie i czy można liczyć na spadki cen?

Wolniejszy wzrost cen mieszkań na sprzedaż to dobra okazja do zakupu nieruchomości. Warto wykorzystać ten moment, ponieważ wraz z wyłączaniem ograniczeń gospodarczych koszty takiej transakcji znów zaczną szybko rosnąć. Pomyślne przeprowadzenie masowych szczepień i stopniowe odmrażanie gospodarki sprawi, że tempo wzrostu cen, wróci do stanu sprzed pandemii.

Obecnie nie ma podstaw, by spodziewać się spadków cen mieszkań na rynku pierwotnym, ponieważ nie spadają koszty ich budowy. Ceny materiałów rosną, płace w gospodarce również, w związku z tym rosnąć będą także ceny nieruchomości.

Na nowe mieszkania w Krakowie jest nadal duży popyt, który sprawia, że ich ceny rosną. Mieszkanie w tym mieście to oczywiście prestiż, ale także wygoda i odpowiednie perspektywy. Wyższe koszty nabycia nowego mieszkania to również efekt spadku podaży, która maleje ze względu na coraz mniejszą dostępność działek do zabudowy. W związku z tym deweloperzy zmuszeni są rozpoczynać nowe inwestycje z dala od centrum miasta, a często nawet poza jego granicami administracyjnymi.

Kupno mieszkania z zamiarem najmu, czyli inwestycja w nieruchomości

Zeszłoroczne obniżki stóp procentowych sprawiły, że trzymanie pieniędzy na lokatach, czy kontach oszczędnościowych przestaje mieć sens, ponieważ nie chroni przed inflacją. W związku z tym Polacy coraz częściej szukają alternatywnych inwestycji, które jednocześnie chronią zainwestowany kapitał i przynoszą zyski. Na popularności zyskuje inwestowanie w nieruchomości w formie zakupu mieszkań z zamiarem najmu. Wzrost wartości mieszkania jest równoznaczny z ochroną zainwestowanych środków, a czynsz najmu to regularne zyski. Oczywiście takie mieszkanie musi znajdować się w dobrej lokalizacji i posiadać określony standard, co sprawia, że jego zakup nie jest tani. Pojawienie się na krakowskim rynku nieruchomości większej liczby tego typu inwestorów oznacza wzrost popytu na najatrakcyjniejsze mieszkania, a co za tym idzie wzrost ich cen.

Pandemia koronawirusa miała wpływ na funkcjonowanie rynku nieruchomości, co może stanowić okazję do zakupu mieszkania w okresie wolniejszego wzrostu cen. Dobry moment nie będzie trwał jednak długo, ponieważ powinien skończyć się wraz z odmrożeniem polskiej gospodarki.