Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak ma wyglądać Gdańska? MPU oraz rada estetyki chcą zieleni i nowej nawierzchni [WIDEO]

Dodano: 15.07.2021 | 12:40

Na zdjęciu: Wizja, przedstawiona przez Miejską Pracownię Urbanistyczną, zakłada zwiększenie zieleni i stworzenie na Gdańskiej przestrzeni kontaktów społecznych.

Fot. MPU

Miejska Pracownia Urbanistyczna przedstawiła wizję modernizacji odcinka ulicy Gdańskiej na odcinku od Focha do Dworcowej. To odpowiedź na zmieniające się oczekiwania społeczne i realizację ważnych inwestycji społeczno-kulturalnej w tej części centrum Bydgoszczy. Warto dodać, że o zmianach na jednej z ważniejszych ulic Śródmieścia mówi się od kilku lat – konieczność wymiany nawierzchni i zwiększenia nasadzeń drzew porusza także społeczna rada ds. estetyki miasta.

Ostatni remont głównego odcinka ulicy Gdańskiej miał miejsce 20 lat temu – w czasach prezydentury Romana Jasiakiewicza. Po tym okresie brukowa, kamienna kostka ze względu na swoją chropowatą strukturę nie jest przyjemnym materiałem do poruszania się, a jej estetyka zaczyna coraz mocniej kontrastować ze zmianami zachodzącymi przy tej ulicy. Niedawno otwarto wyremontowany budynek Muzeum Okręgowego, a od prawie trzech lat w kamienicy przy Gdańskiej 5 funkcjonuje Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych. Powoli następuje też reaktywacja Kina Pomorzanin, w którym powstanie przestrzeń kulturalna, konferencyjna i wystawiennicza.




Konieczność nadania Gdańskiej nowego, estetycznego charakteru dostrzega się już od kilku lat. W 2019 roku sygnalizował to menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. – Poza sąsiednimi remontami brakuje m.in. nowej nawierzchni i przestrzeni na tym odcinku Gdańskiej. Estetycznej i przyjaznej – zarówno pieszym i niepełnosprawnym. Z nowym wydaniem zielenipodkreślał menedżer. Pomysł, by Gdańska stała się bardziej przyjazna dla niechronionych uczestników ruchu, popierały i głosiły także inne organizacje społeczne, m.in. Społeczny Rzecznik Pieszych.

Jak ma wyglądać Gdańska? MPU oraz rada estetyki chcą zieleni i nowej nawierzchni [WIDEO]

Zobacz również:

Tak kiedyś wyglądała Gdańska i plac Wolności

Kolejny apel o „nową szatę Gdańskiej” wystosowała reaktywowana społeczna rada ds. estetyki miasta. Odnowa ulicy jest jednym z celów gremium doradczego prezydenta miasta na kolejne lata. – Uważamy, że Gdańska wymaga zmiany: przede wszystkim myślimy o nowych chodnikach i małej architekturze. Mamy nadzieję, że na tej ulicy niedługo zacznie się dziać – mówił podczas czerwcowej konferencji prasowej przewodniczący rady prof. Dariusz Markowski. Rada podkreśla, że chodniki mają być położone we wzór „bydgoskiego karo”, który jest stosowany podczas remontu chodnika przy ulicy Śniadeckich.

Zmiana charakteru ulicy Gdańskiej przyświeca też Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, która w środę, 14 lipca zaprezentowała propozycję pokazującą, jak mogłaby zmienić się ulica. Warto podkreślić, że jest to tylko propozycja, a nie wizualizacja czy zapowiedź rozpoczęcia prac budowlanych – gdyż tego typu komentarze często padają w dyskusjach pod artykułami dotyczącymi różnych koncepcji.

Konsekwentne zmiany, jakie następują w ostatnich latach w przestrzeni Starego Miasta i Śródmieścia, w sposób istotny wpływają na postrzeganie miasta przez Bydgoszczan. Remonty cennej, historycznej zabudowy, zmiany funkcji istniejących budynków, rozbudowy obiektów o charakterze publicznym, wyłączanie obszarów Starego Miasta z ruchu kołowego, wszystko to powinno zmierzać do tego, by przestrzeń publiczna Śródmieścia stawała się przestrzenią przyjazną mieszkańcom, przestrzenią integrującą naszą lokalną społeczność – uzasadnia MPU.

Przedstawiciele pracowni na czele z dyrektor Anną Rembowicz-Dziekciowską podkreślają, że ważnym elementem w tym procesie, byłby remont ulicy Gdańskiej. W pierwszym etapie miałby on objąć odcinek od Jagiellońskiej do skrzyżowania z Dworcową, na którym w ostatnich latach przeprowadzono szereg ważnych, wspominanych już inwestycji kulturalno-społecznych.

Według MPU, przebudowa Gdańskiej powinna polegać na wprowadzeniu na ulicy większej ilości zieleni i stworzenia przestrzeń kontaktów społecznych. – To przestrzeń w której można się zatrzymać, zrelaksować, zintegrować – przekonuje pracownia. Wizję, zaprojektowaną przez pracownię, można zobaczyć poniżej. Podkreślmy jednak, że przedstawiona animacja jest wyłącznie koncepcją urbanistyczną i nie stanowi faktycznego zagospodarowania terenu.