Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoTak kiedyś wyglądał bydgoski Plac Wolności [ZOBACZ STARE POCZTÓWKI]
28.03.2021 | 10:56

Tak kiedyś wyglądał bydgoski Plac Wolności [ZOBACZ STARE POCZTÓWKI]

Zdjęcia: kolekcja Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego

Bydgoski ratusz przymierza się do odnowienia placu Wolności. Okazją do przemiany ważnego i prestiżowego zakątka Śródmieścia jest realizacja zbiornika retencyjnego. Firma LS Project wykona dokumentację na potrzeby rewaloryzacji placu – urzędnicy deklarują, że jego odnowa rozpocznie się po zakończeniu budowy zbiornika. Kształt tego miejsca na razie jest wielką niewiadomą – inspiracją dla architektów mogą być jednak pocztówki z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego. Prezentują one, jak wyglądał plac w latach zaboru pruskiego, w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w czasie II wojny światowej.

Na starych zdjęciach i pocztówkach przedstawiających dzisiejszy plac Wolności widzimy, że w dawnych czasach to miejsce było otwarte na ulicę Gdańską i pełne zieleni. W latach 1893-1919 znajdował się na nim także pomnik konny cesarza Wilhelma I. Uwagę zwraca też pełny różnorodnej zieleni skwer przed gmachem dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego. Tu należy zauważyć, że dokumentacja projektowa autorstwa LS Project ma objąć zmiany nie tylko na samym placu i przy ulicy Gdańskiej, ale również przed budynkiem „jedynki”. Dotychczasowy postój taksówek ma zastąpić zieleń.


CZYTAJ WIĘCEJ: Miasto podpisało umowę na projekt modernizacji placu Wolności


Dokumentacja uwzględni również wiele innych dodatkowych rozwiązań, między innymi uzupełnienie małej architektury, rozbudowę monitoringu miejskiego, przebudowę oświetlenia, funkcjonowanie sieci Wi-Fi i montaż estetycznych metalowych krat wokół rosnących drzew zamiast betonowych obrzeży. Wyremontowana ma być również elewacja naziemnej części szaletu – podsumowuje w komunikacie urząd miasta. Zadaniem projektantów ma być też umiejscowienie budek z kwiatami, które maja zyskać nowy, estetyczny kształt. Według obecnych informacji, mają one znajdować się głównie w narożniku placu Wolności w rejonie restauracji Manekin.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
3 lat temu

Z zamieszczonych tu zdjęć nasuwają się takie dwa spostrzeżenia pierwsze to że w tamtym czasie było o wiele więcej zieleni na ulicach i placach i drugie że większość odnawianych obecnie budynków ma totalnie inny kolor od tych na zdjęciach , ale to tylko taka luźna uwaga .