Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak napisać testament? [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 08.04.2022 | 18:19

Na zdjęciu: W dzisiejszym odcinku porad prawnych, radca Przemysław Piątek radzi, jak przygotować testament.

Fot. FreeImages

Wiadomo, że wszyscy kiedyś umrzemy. Jeśli nie chcesz, aby Twój majątek dziedziczony był w kolejności ustawowej, możesz napisać testament i powołać do spadku inne osoby na wypadek swojej śmierci. O tym, jak możesz przygotować testament dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Kodeks cywilny stanowi, że spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że:
1. napisze go w całości pismem ręcznym
2. podpisze
3. opatrzy datą
Po pierwsze więc testament musi być własnoręczny. Oznacza to, że całość tego dokumentu musi być spisana ręcznie. Nie można przygotować więc testamentu na komputerze lub maszynie i tylko go podpisać. Ustawodawca wymaga, aby cały dokument był spisany ręcznie.
Po drugie dokument ten musi być podpisany. W przeciwnym przypadku nie będzie on uznany za ważny. Podpis spadkodawcy potwierdza jego wolę testowania oraz pozwala zidentyfikować osobę testatora dodatkowo oznacza, iż złożone oświadczenie jest ukończonym testamentem.

SPRAWDŹ: Wszystkie odcinki porad prawnych w cyklu Radca w Piątek

Po trzecie, ustawodawca wymaga, aby testament był oznaczony datą jego sporządzenia. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów. Data jest więc szczególnie istotna w sytuacji np. choroby psychicznej testatora.
Poza wyżej wskazaną formą, testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego. Sporządzenie testamentu w tej formie zabezpiecza testament przed ewentualną ingerencją innych osób w jego treść. Pozwala też uniknąć przypadku np. zagubienia testamentu.

Inną możliwością jest sytuacja, kiedy spadkodawca w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. W takiej sytuacji oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia Osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu w ten sposób.

W razie pytań, czy też wątpliwości, napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Podstawa prawna: art. 949-951 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)

Przemysław PIĄTEK
radca prawny
>> tel.: 792-262-264
>> www.radcapiatek.pl

Przemysław Piątek