Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
1C
Pt
-1C
Sob
0C
Nd
1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiJak nowoczesne przyrządy spawalnicze usprawniają pracę linii montażowych?
18.07.2021 | 08:00

Jak nowoczesne przyrządy spawalnicze usprawniają pracę linii montażowych?

Na zdjęciu: Śmiało można zaryzykować tezę, że w żadnym zakładzie nie znajdzie się dwóch identycznych urządzeń.

Fot. mat. nadesłany

W wielu dziedzinach przemysłu ciężkiego stale poszukuje się rozwiązań, które pozwoliłby zwiększyć efektywność codziennie wykonywanych zadań. Opracowywane są w tym celu specjalne technologie – często tworzone na specjalne zamówienie, pod konkretne potrzeby danego zakładu. Działem, który wymaga szczególnej uwagi pod tym względem, jest montaż. Stąd konieczność opracowywania coraz to nowszych przyrządów spawalniczych.

Manipulowanie obrabianym obiektem zajmuje mniej czasu, niż zmiana stanowiska pracy

Odpada również konieczność przenoszenia wyposażenia z miejsca na miejsce. A gdzie natykano się na podobne wyzwania? Choćby w zakładach motoryzacyjnych, kolejowych czy fabrykach samolotów. Elementy o złożonej konstrukcji i sporych rozmiarach – a co za tym idzie, również znacznym ciężarze – są bodaj najbardziej wymownym przykładem. Wszelkie kabiny czy przedziały muszą być wykonane z niesamowitą dokładnością, z zachowaniem wcześniej ustalonych terminów. Dobrze dopasowane przyrządy spawalnicze pozwalają zorganizować pracę w optymalny sposób. A jak podkreślają eksperci z Przedsiębiorstwa HAK – wszystko z zachowaniem rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa. Po odpowiednim przeszkoleniu spawaczom łatwiej wykonywać nawet najtrudniejsze operacje montażowe. Zleceniodawca musi ściśle współpracować z projektantami i wykonawcą maszyn, aby ci w pełni pojęli jego wizję oraz potrzeby.

Kiedy liczy się precyzja, nic nie może się równać z pozycjonerami i innymi przyrządami spawalniczymi

Śmiało można zaryzykować tezę, że w żadnym zakładzie nie znajdzie się dwóch identycznych urządzeń. Chyba, że mowa o dwóch fabrykach w różnych lokalizacjach, odpowiedzialnych za identyczny asortyment. Indywidualne dostosowanie przyrządów spawalniczych do warunków linii technologicznych przejawia się między innymi w stosowanych podzespołach i mechanizmach. Jedne urządzenia wymagają zastosowania obrotników elektrycznych, zaś w innych (mniejszych, zaprojektowanych z myślą o lżejszych obiektach) stosuje się obrotniki manualne. Nie ma również żadnych przeszkód, aby przygotować mobilne przyrządy montażowo-spawalnicze, pozwalające zmienić pozycję obrabianego przedmiotu. To tylko jedna spośród wielu możliwości, jakie oferują firmy aktywnie działające w tej branży. Wspominane wcześniej Przedsiębiorstwo HAK należy do tych producentów, którzy wyrobili sobie na specyficznym rynku wyjątkowo mocną pozycję.


Podobne wpisy

Powiązane treści