Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

„Jak powstawał Nowy Fordon” w wersji drukowanej! Archiwalne zdjęcia, plany i wspomnienia

Dodano: 03.09.2024 | 11:03

Na zdjęciu: Publikacja "Jak powstawał Nowy Fordon" to ponad 150 stron informacji, archiwalnych zdjęć i planów budowy Nowego Fordonu.

Fot. Alicja Chrobak

Pierwsza publikacja o budowie największego bydgoskiego osiedla „Jak powstawał Nowy Fordon” ukazała się w wersji drukowanej! Dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy, spółki Arkada Invest, Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Grupy Enjoy Media, Politechniki Bydgoskiej oraz fordońskich firm: Chillout Burger, Strefa Wyobraźni. Angielski w Fordonie i Trifecta, a także mieszkańców i sympatyków Fordonu udało się wydać tysiąc sztuk bezpłatnej książki. Znajdziecie w niej wspomnienia, zdjęcia oraz niepublikowane wcześniej plany.

“Jak powstawał Nowy Fordon” to ponad 150 stron wiedzy o początkach największej inwestycji w historii Bydgoszczy. Została wydana internetowo w 50. rocznicę połączenia Fordonu z większym sąsiadem, lecz od samego początku wielu mieszkańców oczekiwało wydania papierowego. Wraz z końcem sierpnia możemy poinformować: meldujemy wykonanie zadania!

Wersja drukowana została wydana w przystępnym formacie A4, który pozwala lepiej obejrzeć unikatowe zdjęcia, mapy, plany i przenieść się o kilka dekad wstecz. Z lektury dowiesz się, jakie były plany twórców osiedla, co wpływało na tempo budowy, a także poznasz zamierzenia, których nie udało się zrealizować.

Autorem jest Błażej Bembnista – związany od urodzenia z Fordonem redaktor portalu MetropoliaBydgoska.PL i współprowadzący fanpage’a Fordon na co dzień – internetowego serca Fordonu. Publikacja powstała dzięki zaangażowaniu mieszkańców osiedla – za oprawę graficzną odpowiada Michał Jabłoński – mieszkaniec kilku fordońskich ulic, absolwent ASP w Poznaniu, grafik i product designer. “Jak powstawał Nowy Fordon” wydrukowała fordońska firma ProjektoDruk.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: 30 lat po zabójstwie na Pikniku Country w Fordonie. Jak impreza zamieniła się w tragedię


Budowa pierwszych budynków mieszkalnych nowej dzielnicy rozpoczęła się na przełomie 1980 i 1981 roku; wcześniej, bo równo 50 lat temu rozpoczęto budowę kampusu dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej. Na bydgoskiej “ziemi obiecanej” miało powstać supermiasto dla 160 tysięcy osób, kombinat szpitalny i kampus dla kilkunastu tysięcy studentów. Ostatecznie takiej skali nie osiągnięto, ale udało się stworzyć nowy dom dla tysięcy osób; pierwsze z nich zamieszkały na osiedlu Bohaterów w listopadzie 1982 roku. Publikacja przybliża zderzenie ambitnych planów projektantów z PRL-owską rzeczywistością oraz pierwsze lata funkcjonowania nowych osiedli, które nie były łatwe.

Jak powstawał Nowy Fordon. To początek opisu historii tej części Bydgoszczy

Autor książki dotarł do zdjęć i dokumentów prezentujących wielkie wizje sprzed 50 lat. Udało się to dzięki spotkaniu z Jerzym Szaflarskim – generalnym projektantem dzielnicy Fordon. Na łamach publikacji można też przeczytać rozmowę z Iwoną Zyman – Frydryszek, a więc projektantką m.in. budynków przy Igrzyskowej oraz pawilonu przy Brzęczkowskiego. Na łamach publikacji nie brakuje również wspomnienia twórców Fordonu, którzy odeszli – m.in. Ireny Zarzyckiej i Andrzeja Modrzejowskiego. W planach są rozmowy z innymi twórcami Nowego Fordonu, by zachować ich wiedzę i wspomnienia dla przyszłych pokoleń.

"Jak powstawał Nowy Fordon" w wersji drukowanej! Archiwalne zdjęcia, plany i wspomnienia

Zobacz również:

50 lat kampusu Politechniki Bydgoskiej. Wszystko zaczęło się 19 lipca

Swoimi wspomnieniami, a także archiwalnymi zdjęciami podzielili się Janusz Spychalski, Andrzej Maliński, Roman Brzeziński oraz Andrzej Lewandowski, który jest twórcą fotografii okładkowej. Pochodzi ona z 1983 roku i przedstawia ulicę Kleeberga na osiedlu Bohaterów. Tak nazwano jednostkę projektową A-2, realizowaną przez Bydgoski Kombinat Budowlany „Wschód”. – Źródłem wielu bezcennych informacji był też dla mnie zbiór czasopism Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy oraz Archiwum Państwowego w Bydgoszczy – podkreśla Bembnista.

Wersja drukowana została poprawiona i uzupełniona o informacje zebrane pomiędzy publikacją wersji internetowej a drukiem. Jej wydanie jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy oraz bydgoskiego dewelopera Arkada Invest, ofiarności darczyńców wspierających zbiórki internetowe, a także podmiotów, które tworzyły Nowy Fordon: Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Politechniki Bydgoskiej. Inicjatywę wsparły też lokalne, fordońskie firmy Trifecta, Chillout Fordon, i Strefa Wyobraźni. Angielski w Fordonie. – Ta publikacja powstała dzięki fordoniakom i dla fordoniaków – zaznacza autor.

Publikacja jest bezpłatna – w pierwszej kolejności trafi ona do osób wspierających: autor prosi o kontakt w celu umówienia odbioru. Już niebawem zorganizowane zostaną też spotkania autorskie, które będą szansą na przybliżenie tematyki “Jak powstawał Nowy Fordon” oraz będą okazją do poznania nowych informacji, które autor uzyskał w ostatnim czasie. Publikację będzie można też zdobyć w niecodzienny sposób – szczegóły niebawem!

Temat powstawania Nowego Fordonu nie jest oczywiście zamknięty. Codziennie docieram do nowych informacji. Uprzejmie proszę o dalsze dzielenie się materiałami o naszym osiedlu, zdjęciami, wspomnieniami i refleksjami. Proszę o kontakt na fanpage Fordon na co dzień oraz mail: mail.fncd@gmail.com – mówi autor publikacji.

PUBLIKACJĘ „JAK POWSTAWAŁ NOWY FORDON” W WERSJI ONLINE ZNAJDZIESZ TUTAJ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leonard Borowski
Leonard Borowski
9 dni temu

Konstytucja RP art 54. „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.” Czy Pan to rozumie?