Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak rozmieścić lampy ogrodowe? Praktyczne wskazówki

Dodano: 23.05.2024 | 12:47

Na zdjęciu: Lampy ogrodowe wykorzystuje się także do podkreślenia elementów aranżacji.

Fot. nadesłane

Oświetlenie odgrywa ważną rolę w projekcie całego ogrodu. Znaczenie ma nie tylko dobór odpowiednich lamp, ale także ich rozmieszczenie. Żeby dobrze zaplanować ich rozstawienie, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Oto praktyczne wskazówki dotyczące rozkładu punktów świetlnych na podwórku!

Lampy ogrodowe – od czego zależy ich rozmieszczenie?

Jedną z ważnych funkcji, jakie pełnią lampy ogrodowe, jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z podwórka. Właściwe oświetlenie zwiększa widoczność, dlatego powinno znajdować się we wszystkich miejscach, w których można się o coś potknąć lub uderzyć – przy schodkach, wąskich ścieżkach czy oczkach wodnych.

Kolejna istotna kwestia to funkcjonalność aranżacji. Oświetlenie powinno pozwalać na komfortowe korzystanie z ogrodu. Szczególną uwagę należy poświęcić rozjaśnieniu strefy do biesiadowania i wypoczynku. Przyda się to przede wszystkim podczas wieczorów spędzanych na świeżym powietrzu.

Lampy ogrodowe wykorzystuje się także do podkreślenia elementów aranżacji. Służą one uwydatnieniu, np. ścieżek ułożonych z kamieni, fontann czy ciekawych kompozycji roślinnych. Jeśli w projekcie znajdują się miejsca typowo dekoracyjne, które mają być widoczne również wieczorem i w nocy, należy umieścić przy nich odpowiednio dopasowane stylistycznie światło.

Rozmieszczenie latarni może zależeć też po części od lokalizacji źródeł zasilania. Jeśli korzysta się z modeli wymagających podłączenia do prądu, trzeba zastanowić się nad rozlokowaniem kabli. Gdy nie ma takiej opcji, lepiej zdecydować się np. na lampy zasilane energią słoneczną.

Kiedy mowa o lampach mających wzmacniać bezpieczeństwo posesji, powinno się je umieścić w punktach kluczowych dla włamywaczy. Będą to, m.in. furtki i bramy wejściowe, okolice drzwi garażowych czy wejściowych do domu. W tym przypadku warto zdecydować się na modele uruchamiane czujnikiem ruchu.

Jak rozmieścić lampy ogrodowe? Praktyczne wskazówki

Jak rozmieścić lampy w małym ogrodzie?

Mały ogród dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu lamp może zyskać bardzo przytulną atmosferę. Warto ustalić w nim jeden najważniejszy punkt, który będzie sercem aranżacji, i oświetlić go najmocniej. Zazwyczaj jest to przestrzeń ze stołem i krzesłami do urządzania przyjęć i codziennych posiedzeń na świeżym powietrzu.

Pozostałe miejsca, takie jak ścieżki czy kwietniki, można ozdobić mniejszymi źródłami światła. Dróżki prowadzące np. do domu czy furtki należałoby udekorować osadzonymi na płasko w glebie halogenami. Nie zajmą one cennej przestrzeni, a korzystnie wpłyną na wygląd i klimat podwórka.

Ciekawym rozwiązaniem do niewielkich ogródków, takich jak te przy domach szeregowych, jest oświetlenie ogrodzenia. Warto pomyśleć o wielometrowej girlandzie z żarówkami, które świetnie wpiszą się w aranżacje boho, ale nie tylko. Dzięki takiemu rozwiązaniu cała przestrzeń stanie się jaśniejsza i zyska klimatyczną aurę.

Jeśli w ogrodzie znajdują się drzewa lub inne podwyższone elementy, ciekawym rozwiązaniem będzie rozwieszenie lampek na wysokości. Wtedy można przyczepić je do ściany budynku oraz innych punktów na poziomie kilku metrów nad ziemią, by stworzyć konstrukcję rozjaśniającą całe podwórko.

Lampy ogrodowe to m.in.:

  • optycznie powiększenie przestrzeni;
  • większa funkcjonalność i bezpieczeństwo;
  • podkreślenie najważniejszych elementów aranżacji;
  • klimatyczna atmosfera podczas wieczornych spotkań.

Jak rozmieścić lampy ogrodowe? Praktyczne wskazówki

Jak rozmieścić lampy w dużym ogrodzie?

Duży ogród wokół domu daje większe perspektywy aranżacyjne. Można podzielić podwórko na konkretne strefy – wypoczynkową, dekoracyjną czy jadalnianą. Największe lampy, np. stojące, powinny znaleźć się we wszystkich kluczowych punktach, w których najczęściej spędza się czas.

Wszystkie dróżki powinny być oświetlone lampami, osadzonymi w ziemi lub modelami stojącymi, które poza funkcją praktyczną będą odgrywać także rolę dekoracyjną. Pojedyncze warianty warto umieścić w typowo ozdobnych częściach podwórka, np. obok kwitnących krzewów czy kwietników. Ciekawym rozwiązaniem są te w kształcie kul, które delikatnie rozpraszają światło wokół.

Jeśli w ogrodzie znajdują się zbiorniki wodne, koniecznie trzeba je odpowiednio oświetlić. Zwiększy to bezpieczeństwo, ponieważ zapobiegnie przypadkowym wpadnięciom do wody po zmroku, a także dodatkowo podkreśli design akwenów.

Gdy chce się rozświetlić równomiernie cały ogród, trzeba zwracać uwagę na moc poszczególnych lamp. Zwykle warianty dekoracyjne powinno się lokalizować w odległościach ok. 1,5 metra od siebie. Zapobiegnie to powstawaniu ciemnych, zupełnie nieoświetlonych miejsc.

Przy bardzo wymagających aranżacjach można skorzystać z pomocy profesjonalisty. Projektanci ogrodów zaproponują idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników pomysły, z uwzględnieniem wszystkich obszarów podwórka, w tym basenów, klombów kwiatowych czy altan.

Podsumowując, odpowiednie rozmieszczenie lamp ogrodowych jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Aby je właściwie zaplanować, trzeba zwrócić uwagę na konkretne strefy podwórka, design, źródła zasilania i równomierność ich rozłożenia.