Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H 3 • L 2
8C
Wt
8C
Sr
6C
Czw
4C
Pt
9C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJak rozwiązać problem miejsc parkingowych? Oto sposób! [ZDJĘCIA]
19.10.2017 | 21:53

Jak rozwiązać problem miejsc parkingowych? Oto sposób! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: MODULO-Parking współczesne rozwiązanie przyszłości.

Fot. Stanisław Gazda

Rozwiązania parkingowe, to jeden z najważniejszych tematów dotyczący infrastruktury każdej metropolii. Dzisiaj w Auditorum Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, podczas konferencji „Przyszłość parkowania w miastach”, omawiało go grono specjalistów z branży architektonicznej, budowlanej, deweloperskiej i samochodowej.

Zastanawiano się m.in. nad tym , dlaczego inwestorzy i deweloperzy interesują się systemami parkingowymi? Sporo uwagi poświęcono systemom parkingowym, jako nowoczesnemu produktowi . W tej dziedzinie zdaje się wieść prym spółka MODULO ze swoimi parkingami przyszłości. Obejrzano je zresztą w Parku Pokazowym na terenie „Makrum”. Funkcjonują tam od prawie trzech lat i wcale nie są poletkiem doświadczalnym – służą na co dzień pracownikom zakładu.

Są tam zainstalowane różne systemy parkingowe. Na przykład taki, który można rozbudowywać zarówno wzdłuż, jak i w górę. Wszystko zależy od wielkości działki do zagospodarowania. Minimalny system parkingowy tworzony bywa dla trzech samochodów. Aktualna dokumentacja techniczna pozwala na wspięcie się na wysokość dziewięciu pięter. Taki system może być alternatywą dla garaży osiedlowych, ale równie dobrze może wpisywać się w konstrukcję budynku. Eleganckiego, nowoczesnego wyglądu nabierze pokryty blachą perforowaną, płytami, zabudowany szkłem. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by była to jedynie sama konstrukcja stalowa.

Chętni do zakupu mogą zgłaszać się do bydgoskiej firmy MODULO poprzez stronę internetową, która przybliża pełną ofertę i dane kontaktowe. Klientem może być zarówno osoba fizyczna, myśląca o miejscu parkingowym przy domku jednorodzinnym, jak też rada osiedla borykająca się z problemem miejsc parkingowych. Aktualnie w przygotowaniu jest sześćset urządzeń dla dużych odbiorców w Polsce, ale też są dwa zamówienia dla inwestorów indywidualnych.

Aż dziwne, że tak mało słychać o tej firmie, która co prawda istnieje zaledwie cztery lata, a już zawojowała cały kraj. Czy jest wśród kupców systemów parkingowych ktoś z Bydgoszczy? Kajetan Duszyński, specjalista do spraw sprzedaży MODULO/Parking zdradza, że jeden z systemów parkingowych pojawi się wkrótce przed Sport Factory przy ul. Fordońskiej. Kolejnym miejscem będzie Platanowy Park. To bydgoski debiut. Dlaczego dopiero teraz?

Nie oszukujmy się. Inwestorzy boją się takich rozwiązań, gdyż w Polsce, to cały czas jest nowość. Żeby przekonać kogoś do zamontowania takiego systemu, trzeba aby on przekonał klientów do zakupienia miejsca na jego instalację i ci nie bali się o bezpieczeństwo swoich samochodów. Czekamy cierpliwie na spopularyzowanie się naszych systemów parkingowych i wierzymy, że w niedługim czasie nasze rozwiązania nazywane parkingami przyszłości będą parkingami teraźniejszości – mówi Duszyński.

System parkingowy MODULO MULTI. Obserwujemy ciekawą sytuację – wydobycia z piętrowego parkingu samochodu stojącego nad dwoma innymi. Te pod spodem przesuwają się na systemie torowym o jedno miejsce, w kierunku wolnej kolumny. W ten sposób powstaje przestrzeń, do opuszczenia na platformie auta, które chcemy pozyskać. Gdyby chodziło o sytuację odwrotną, platforma z samochodem, stalowymi linami wyciągnięta zostałaby do góry. Ale są też systemy parkingowe Dual Platform oraz Single Platform polegające na spuszczeniu jednego lub dwóch samochodów do niecki w ziemi, a gdy ta zostaje zakryta, na platformie będącej zarówno dachem jak i podłogą, parkują kolejne auta. Najbardziej popularne, cieszące się największym wzięciem są automatyczne systemy typu „Scissor”(przeznaczone głownie dla użytkowników indywidualnych; świetnie sprawdzają się jako rozbudowa już funkcjonującego parkingu przydomowego).


Powiązane treści