Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacje„Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował” w Ostromecku [ZDJĘCIA]
12.08.2017 | 21:35

„Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował” w Ostromecku [ZDJĘCIA]

W dniach 12-13 sierpnia 2017 roku w Zespole Pałacowo- Parkowym w Ostromecku odbywa się V jubileuszowa edycja „Jak Szwed pod Bydgoszcz wojował”.

Zdjęcia: Stanisław Gazda

W dniach 12-13 sierpnia 2017 roku w Zespole Pałacowo- Parkowym w Ostromecku odbywa się V jubileuszowa edycja „Jak Szwed pod Bydgoszcz wojował”.

Pierwsza, sobotnia bitwa tradycyjnie przypomniała wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich).

Drugim epizodem historycznym z czasów potopu, będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego, a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Polskie oddziały w tej ciężkiej bitwie zostały pokonane.

W sobotę odbył się turniej szabli bojowej, turniej łuczniczy, pokazy konne oraz konkurs kulinarny- który dzięki poprzednim edycjom zyskał renomę i markę.

Czas umilały zespoły muzyczne i taneczne. Były pokazy zawodów dawnych- jak kowalstwo, czy płatnerstwo. Również dzieci mogły znaleźć coś dla siebie, ponieważ zostały zorganizowane zabawy przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. (szkoła szermiercza, warsztaty lepienia z gliny, malowanie twarzy itp). Wieczorem, pod starym pałacem odbył się koncert plenerowy grupy folkowej Percival.

Przez dwa dni na terenie zespołu pałacowego działają kramy z regionalnymi produktami, wyrobami od rzemieślników i garncarzy. Będzie można także dobrze zjeść, ponieważ w tym roku dobrego jedzenia nie zabraknie.

Kolejną z przygotowanych atrakcji będzie możliwość zakupienia pamiątkowego miodu ostromeckiego, wyprodukowanego specjalnie na V edycję „Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował”. Miód pochodzi z toruńskiej miodosytni „Pasieka”. Natomiast smak regionalnych piw zachwyci każde podniebienia.

„Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował” jest jedną z największych i najbardziej znanych XVII wiecznych imprez historyczno – kulturalnych w Polsce.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Sarmackie Dziedzictwo z Bydgoszczy wraz z Miejskim Centrum Kultury.

Plan imprezy:

Niedziela 13 sierpnia:

11.00 – Msza Święta w kościele parafialnym,
13.00 – wielka bitwa niedzielna,
13.45 – wręczenie nagród przez Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego, Piotra Całbeckiego,
dla zwycięzców w turniejach,
14.00 – pokazy konne i husarskie