Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak urządzić salon, aby był funkcjonalny?

Dodano: 27.12.2021 | 18:31

Na zdjęciu: Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym spędza się zdecydowaną większość czasu.

Fot. nadesłane

Salon to serce każdego domu. To tutaj zawsze najwięcej się dzieje. Często musi pełnić kilka funkcji – miejsca do pracy, strefy do relaksu czy zamienić się w przestrzeń kinową. Jak go urządzić, by był funkcjonalny, ale też przytulny?

Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym spędza się zdecydowaną większość czasu. Dlatego też jego aranżacja wymaga najwięcej wysiłku. Korzystanie z salonu powinno być przede wszystkim wygodne. Jeśli pracujesz z domu, z pewnością przyda Ci się do tego odrębny kąt. Planując wystrój, pamiętaj o tym, aby wybrać odpowiednie krzesła do salonu. Za ich pomocą możesz zorganizować przestrzeń niezbędną do wykonywania obowiązków zawodowych. Pamiętaj, że dobrze urządzony salon, to przede wszystkim wygodne pomieszczenie, które odpowiada indywidualnym potrzebom i stylowi życia.

Czym się kierować, urządzając salon?

Aranżacja salonu wymaga uwzględnienia kilku kwestii, gdyż pomieszczenie to stanowi centrum życia rodzinnego. Należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, ale także rozmieszczenie grzejników czy położenie okien. Każdy z tych aspektów jest ważny, gdyż decyduje o komforcie, zapewnianym mieszkańcom. Planowanie najlepiej jest zacząć od określenia rozmieszczenia mebli. W salonie nie może zabraknąć strefy wypoczynkowej, a także mebli przeznaczonych pod sprzęt RTV. Ważne jest, aby wspomniane elementy były ustawione w taki sposób, by zapewnić wygodne oglądanie telewizji. Kolejną istotną kwestią są szlaki komunikacyjne. Postaraj się rozplanować je tak, aby nie prowadziły przez środek kącika telewizyjnego, a także by nie trzeba było każdorazowo przesuwać żadnego elementu. Planujesz salon z aneksem kuchennym? Szukasz pomysłów na urządzenie kuchni? Przekonaj się, jakie trendy są nadal aktualne.

Jak wyznaczyć w salonie kilka stref?

Wielkość pokoju dziennego to istotny czynnik, który wpływa na sposób jego aranżacji. Często trzeba wyodrębnić w nim kilka różnych przestrzeni, które będą miały swoje funkcje. Jeśli w domu lub mieszkaniu nie masz miejsca na oddzielny gabinet, to właśnie w salonie najłatwiej jest zorganizować kącik roboczy. Już niewielkie biurko wystarczy, aby stworzyć przestrzeń sprzyjającą koncentracji. Najlepiej ustawić je niedaleko okna. Naturalne światło jest znacznie zdrowsze dla oczu, a także pozytywnie wpływa na koncentrację i samopoczucie. Niezbędne będzie też krzesło. Biorąc pod uwagę, że wieczorami pokój będzie pełni rolę pomieszczenia wspólnego, warto wybrać krzesła do salonu, które sprawdzą się w obu przypadkach. Spokojne odcienie nie będą rozpraszały podczas pracy i nie zaburzą spójnej aranżacji całego wnętrza. Urządzając salon, nie można zapomnieć o oświetleniu. Niezależnie od ilości okien, sztuczne światło jest tu niezbędne. Aby w pomieszczeniu dobrze spędzało się długie godziny na odpoczynku czy spotkaniach towarzyskich, warto precyzyjnie określić punkty oświetleniowe. Pozwala to uzyskać kompleksowy system, dopasowany do potrzeb chwili.