Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jaki jest koszt Jarmarku Cysterskiego i Inscenizacji Bitwy pod Koronowem? Głos zabrał skarbnik i burmistrz

Dodano: 19.06.2024 | 11:38

Na zdjęciu: W zeszłym roku impreza kosztowała 281 tys. zł

Fot. archiwum IN

Jarmark Cysterski i Inscenizacja Bitwy pod Koronowem to imprezy, które na trwałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. Zmieniali się organizatorzy oraz miejsca. Co jakiś czas podnoszony jest również aspekt kosztów organizacji. Niedawno pytała o to radna Ewa Szymańska.

Wydarzenie to ma bogate tradycje, bo pierwsza inscenizacja „Bitwy pod Koronowem” z Krzyżakami odbyła się 12 października 2003 roku. Już wtedy aktywne było bractwo rycerskie rodzeństwa Mikołajewskich z Koronowa. W tym samym roku, ale 24 lipca odbył się „Festyn Cysterski”. Później te dwie imprezy połączono. Zmieniały się miejsca organizacji: dawne ogrody cysterskie przy ul. Klasztornej, skwer przy dzisiejszej bazylice mniejszej, skwer przy ul. Wodnej oraz plac na osiedlu Tuszyny. Od kilku lat impreza odbywa się ponownie przy ul. Klasztornej. Na przestrzeni lat zmieniali się także organizatorzy. Byli to m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Koronowskiej, Koronowska Drużyna Harcerska „Czupierzaki”, Urząd Miejski w Koronowie, Koronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki „Szczęśliwa Dolina”. Teraz głównym organizatorem jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie.

Zdania ws. organizacji podzielone

Co jakiś czas podnoszony jest także aspekt finansowania imprezy. Niektórzy twierdzą, że kwota przeznaczana na jarmark i inscenizację jest zbyt wysoka i nie jest ona równomierna z proponowanym programem wydarzenia. Coraz częściej słychać głosy, że impreza nie wnosi nic nowego, a program jest taki sam co roku. Nie wszystkim podoba się też miejsce organizacji, bo jest problemem z dostępem. Są także oczywiście opinie chwalące imprezę – że można skosztować tradycyjnego jadła, zobaczyć jak wyglądały dawne zawody, obejrzeć pokazy rycerskie, wziąć udział w zabawach, konkursach, występach itp. Część osób uważa, że miejsce przy ul. Klasztornej jest bardzo klimatyczne, bo w sąsiedztwie znajduje się park Grabina oraz bazylika mniejsza.

Gmina udziela dotację

W budżecie Gminy Koronowo na 2024 rok próżno jednak szukać konkretnych kwot przeznaczonych na organizację, bo te udzielane są w ramach dotacji dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie w uchwale budżetowej udzielono dotację dla MGOK w Koronowie na organizację Jermaku Cysterskiego i Inscenizacji Bitwy pod Koronowem oraz Smaków Lata w kwocie 210 tys. zł. O szczegóły podczas sesji dopytywała radna Ewa Szymańska. Z racji tego, że w projekcie uchwały nie oddzielono Smaków Lata od jarmarku i inscenizacji radna chciała poznać konkretne kwoty. Burmistrz Patryk Mikołajewski przekazał, że kwoty organizacji tych imprez poznane będą dopiero po wyłonieniu wykonawcy oraz zapewnił, że dotacja jest mniejsza niż zeszłoroczna.

Władze Koronowa nie mają szczegółów

Radna wystosowała też oficjalne pismo w tej sprawie. Odpowiedzi udzielili skarbnik gminy Marcin Kłodziński oraz burmistrz Patryk Mikołajewski (aktywny uczestnik inscenizacji). Oto treść: – Informuję, że zwiększenie dotacji dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie nastąpiło w formie dotacji podmiotowej dla instytucji kultury, która jest organizatorem Jarmarku Cysterskiego i Inscenizacji Bitwy pod Koronowem oraz Smaków Lata. Na podstawie pisma dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury z dnia 23 kwietnia 2024 roku koszt zeszłorocznego Jarmarku wyniósł 281 476, 06 zł oraz został skontrolowany przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Koronowie zgodnie z przeprowadzoną kontrolą w dniu 19 marca 2024 roku. Gmina udziela dotację dla jednostki kultury w formie dotacji podmiotowej na funkcjonowanie ośrodka kultury i w związku z powyższym nie posiada szczegółowego przeznaczenia/rozliczenia środków na Jarmark Cysterski oraz Smaki Lata, których organizatorem jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie.

Brak protokołu

Niestety w momencie tworzenia artykułu, protokół z posiedzenia Komisji Rewizyjnej nie był dostępny na Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Koronowo.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
turysta
turysta
13 dni temu

Ile rocznie gmina wydaje na promocję i pracowników od promocji i jakie to wszystko przynosi gminie wymierne korzyści?Dzisiaj wszystko można przeliczyć na złotówki i ocenić,czy ktoś to zrobił?

Berlin
Berlin
12 dni temu

Witam, w mojej ocenie ta bitwa odbywa się na boisku , to tak jak bym jednego z Królów polskich spotkał w Galerii Pomorskiej . Co do powtarzalności to obronie trochę UM ale nie burmistrza , bo Maryla Rodowicz śpiewa również wszędzie swoje stare piosenki z powodzeniem jednak jej wystrój ( stroje i aranż zawsze jest inny ) w przeciwieństwie do Cystersów w Koronowie. I tu mam pytanie do Metropolii która pisząc te doniesienia wskazuje na burmistrza Koronowa, który ich zdaniem fizycznie jest uczestnikiem tego przedstawienia po czym opisuje koszta jakie ponosi Urząd Gminy którym kieruje Pan P. Mikołajewski . I… Czytaj więcej »

Bacaglaca
Bacaglaca
12 dni temu

Jak dla mnie te zabawy w rycerzy to spełnienie dziecięcych marzeń przez Pana M.fajnie jest polatać że szabelką za nieswoje pieniążki.dobrze , że wpadli na pomysł zabierania drewnianego ogrodzenia bo tak było palone przez pobliską patole.walczą co roku ale wynik walki jest znany od 1410 roku.

Krzyżak
Krzyżak
12 dni temu

Oj Panie Bacoglaco / I lutego w 1411 roku podpisano pakt Toruński Obie delegacje, polsko-litewska i krzyżacka . W tej wojnie nie było przegranych królestwo Polskie nie istnieje w przeciwieństwie do Zakonu Krzyżackiego .

Bacaglaca
Bacaglaca
12 dni temu

Do Krzyżaka -dziękuje bardzo już coś więcej będę wiedział

Do Bacyglacy
Do Bacyglacy
12 dni temu

Gerne, Grüße- Krzyżak

Bacaglaca
Bacaglaca
12 dni temu

Też pozdrawiam -Bacaglaca