Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Świeżo utwardzona Janowiecka do naprawy. Ekokostka się wybrzuszyła

Dodano: 06.03.2024 | 11:14

Na zdjęciu: Wybrzuszenia kostki ułożonej na ulicy Janowieckiej

Fot. Alicja Chrobak

Trzy lata temu mieszkańcy ulicy Janowieckiej na Miedzyniu błagali o jej utwardzenie. Marzenie się spełniło, ale wykonanie nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz zapewnił radnego Szymona Roga, że zostanie ona naprawiona.

Zimą 2021 roku Janowiecka stała się symbolem dyskusji o stanie dróg gruntowych. Po opadach śniegu i późniejszych roztopach zamieniła się w najeżony dziurami i kałużami tor przeszkód. Mieszkańcy Miedzynia i Prądów stworzyli petycje, w której apelowali o ujęcie ulicy Janowieckiej jako priorytetowej w harmonogramie utwardzania dróg. Dalsze dyskusje i idące za tym propozycje budowy „osiedlówek” sprawiły, że miasto postanowiło zmienić zasady utwardzania.

Zgodnie z przyjętą rok temu uchwałą rady miasta, dominującą formą likwidacji wieloletnich zaniedbań jest ekokostka i płyty ażurowe. Zaktualizowane kryteria wyboru priorytetowych ulic uwzględniają liczbę gruntówek na danym osiedlu, co poprawiło pozycję ulic zlokalizowanych na Miedzyniu czy Osowej Górze. Janowiecka znalazła się zatem na liście zadań przeznaczonych do realizacji w ubiegłym roku. Inwestycja polegająca na wyłożeniu jej ekokostką zakończyła się w grudniu – jej wykonawcą była bydgoska firma BPRD.

Janowiecka po utwardzeniu wygląda znacznie lepiej niż trzy lata temu, ale już w styczniu na ulicy było widać błędy popełnione podczas prac. Kostka ułożona przy studzience kanalizacyjnej na początku ulicy wybrzuszyła się; podobnych miejsc na odcinku Nakielska – Trawnik, jak i Trawnik – Spacerowa było znacznie więcej. Aktywny w tematach miedzyńskich radny Szymon Róg zapytał władze miasta o stan niedawno ukończonej inwestycji, na którą miasto pozyskało rządową dotację.

– Mieszkańcy zgłaszali problem m.in. poprzez aplikację Dbamy o Bydgoszcz, a z racji braku reakcji ponowiłem zgłoszenie problemu na styczniowej sesji rady miasta. Niestety do tej pory nie widać zainteresowania ze strony stosownych służb i wykonawcy – podkreślił przedstawiciel klubu PiS w interpelacji z 13 lutego. Dodał też, że na Janowieckiej pojawiły się kolejne wybrzuszenia.


7 MARCA ODCINEK KUCHENNYCH REWOLUCJI W BYDGOSZCZY: Byliśmy w restauracji odmienionej przez Magdę Gessler


W odpowiedzi na pismo Roga zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz przyznał, że dzień przed złożeniem interpelacji na Janowieckiej odbył się przegląd techniczny z udziałem wykonawcy. – Wszelkie drobne nieprawidłowości zlokalizowane na odcinku od Spacerowej do Trawnik zostały oznaczone i będą usunięte w ramach pięcioletniej gwarancji – podał.

Jeśli chodzi o odcinek Trawnik – Nakielska, sytuacja wygląda następująco. – Wybrzuszenia są wynikiem niewystarczającego dogęszczenia miału kamiennego używanego jako warstwa wyrównawcza pod kostkę. Wykonawca przebrukuje cały opisywany odcinek – dodał wiceprezydent. Zaznaczył jednak, że prace odbędą się przy sprzyjających warunkach pogodowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
3 miesięcy temu

Ale macie tempo. Artykuł pokazał się tydzień po tym jak prace naprawcze się skończyły. Gratuluję refleksu.