Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Janusz Jedliński nowym wójtem Osielska. Podajemy oficjalne wyniki

Dodano: 22.04.2024 | 08:37

Na zdjęciu: W drugiej turze spotkali się Janusz Jedliński i Wojciech Sypniewski

Fot. profil Fb Janusz Jedliński

Wojciech Sypniewski, który rządził gminą Osielsko nieprzerwanie od 1996 roku przegrał w II turze wybory samorządowe. Nowym wójtem został Janusz Jedliński.

To były ciekawe wybory w gminie Osielsko. Na początku nie było wiadomo czy aktualnie urzędujący wójt Wojciech Sypniewski w ogóle wystartuje. Nieoficjalnie mówiło się, że być może spróbuje swoich sił w radzie powiatu, a na urząd wójta wystawiony zostanie jego zastępca Krzysztof Lewandowski.

Pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia

Ostatecznie Sypniewski postanowił wystartować z listy komitetu Nasza Gmina Osielsko. Jego kontrkandydatami byli Janusz Jedliński (KKW Koalicja Obywatelska) i Andrzej Wiekierak (KWW Sąsiedzi Osielsko 2024). Pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia. Janusz Jedliński uzyskał 39,47 procentowe poparcie (2894 głosy). Drugie miejsce zajął aktualnie urzędujący wójt Wojciech Sypniewski (2354 głosy i 32,11 procentowe poparcie). Z dalszej rywalizacji odpadł Andrzej Wiekierak (2084 głosy i 28,42 procentowe poparcie). Następnie dość niespodziewanie poparcie Sypniewskiemu udzielił Wiekierak. Wzbudziło to spore emocje wśród części mieszkańców, ponieważ Andrzej Wiekierak we wpisie internetowym wprost przyznał, że jeżeli Wojciech Sypniewski pozostanie wójtem, to mu przypadnie stanowisko jego zastępcy.

Janusz Jedliński wygrywa

W drugiej turze spotkali się zatem Janusz Jedliński i Wojciech Sypniewski. Wygrał Jedliński. Krzyżyk przy jego nazwisku postawiło 3613 osób (62,06 procent głosów). Na Sypniewskiego zagłosowało 2209 osób, co daje w przeliczeniu 37,94 procentowe poparcie. Co ciekawe Sypniewski wygrał tylko w dwóch obwodowych komisjach wyborczych spośród 17. W jednym okręgu padł remis. Frekwencja w drugiej turze wyborów w gm. Osielsko wyniosła 45,54 proc. W skali kraju frekwencja wyniosła natomiast 44,06 proc.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adi
Adi
1 miesiąc temu

Bardzo dobrze. Brawo.