Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czy w Bydgoszczy będzie ulica Jazzowa? Do ratusza trafił wniosek Józefa Eliasza

Dodano: 12.08.2022 | 10:25

Na zdjęciu: Od lat ulica Kręta nieodłącznie kojarzy się z klubem ElJazz. Czy będzie on mieścił się pod adresem Jazzowa 3?

Fot. Kinga Eliasz

Czy w Bydgoszczy będzie ulica Jazzowa? Właściciel klubu ElJazz Józef Eliasz przedstawił władzom miasta pomysł nadania tej nazwy dla obecnej ulicy Krętej. Klub Eliasza znajduje się właśnie przy Krętej; jego zdaniem zmiana przyczyni się do promocji Bydgoszczy jako miasta kreatywnego.

Myślisz Kręta – mówisz ElJazz. Od 1994 roku, w budynku wzniesionym w 1872 roku, mieści się znany bydgoski klub muzyczny. Występują w nim czołowi polscy i zagraniczni artyści jazzowi. W ostatnim czasie na Krętej odbył się plenerowy koncert, który przyciągnął wielu bydgoszczan.

WIĘCEJ: Przed Eljazzem na jazzowo [ZDJĘCIA]

Właściciel ElJazzu – Józef Eliasz – wpadł na kolejny pomysł, by jeszcze mocniej związać Bydgoszcz z jazzem. Pod koniec lipca skierował on pismo do prezydenta Rafała Bruskiego, w którym postuluje o zmiany nazwy ulicy Krętej na Jazzową. Jak uzasadnia, obecne miano ulicy pochodzi z lat 20. XX wieku i odnosi się do jej ówczesnej zabudowy.

Eliasz podkreślił, że w budynku przy Krętej 3 od 1991 roku organizowane są koncerty i inne wydarzenia kulturalne. – Działalność muzyczna ElJazzu rozsławia miasto Bydgoszcz na mapie Polski jako miejsce o silnym środowisku jazzowym. Bydgoszcz posiada długie tradycję w odniesieniu do muzyki jazzowej i odbywających się w mieście festiwali jazzowych, które zostały zapoczątkowane w latach 70. XX wieku – napisał właściciel klubu przy Krętej.

Zdaniem Eliasza, zmiana nazwy ulicy przyczyni się do promocji Bydgoszczy jako „miasta kreatywnego, w którym industrialne dziedzictwo stało się bazą do kulturalnego rozkwitu, a sama kultura – motorem zmian zarówno w strefie urbanistycznej, społecznej, gospodarczej, jak i samej ofercie kulturalnej”. Do wniosku dołączono pisemną zgodę wszystkich właścicieli nieruchomości przy Krętej 3.

Urząd miasta podkreśla, że otrzymał wniosek Eliasza. Co się z nim stanie? – Zgodnie z obowiązującą procedurą trafił do Zespołu ds. nazewnictwa, który wyda rekomendację w tej sprawie prezydentowi. Ostatecznie to Rada Miasta musi podjąć uchwałę w tej sprawie – informuje Karolina Stępień z biura prasowego bydgoskiego ratusza.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Bardzo duże utrudnienia dla kierowców. Będzie ruch wahadłowy na Szubińskiej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments