Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jest dofinansowanie, będzie remont. Fragment nabrzeża Brdy doczeka się rewitalizacji

Dodano: 07.01.2021 | 12:30

Na zdjęciu: Jest szansa, że jeszcze w 2021 roku rozpocznie się przebudowa bulwarów na odcinku od Mostu Bernardyńskiego do dawnego "Tripa"

Fot. Justyna Wróblewska

Urząd miasta poinformował o uzyskaniu unijnego dofinansowania na gruntowną modernizację kolejnego odcinka bulwarów nad Brdą pomiędzy mostem Bernardyńskim i ulicą Uroczą. W ramach długo oczekiwanej rewitalizacji powstaną nowe chodniki, drogi rowerowe, miejsca do odpoczynku, a także cumowania łodzi. Mieszkańcy liczą na to, że w kolejnych latach odnowione zostaną kolejne odcinki nabrzeża w kierunku Mostu Pomorskiego, a odcinek do Mostu Kazimierza Wielkiego zostanie udostępniony do rekreacji.

O planach przebudowy krótkiego odcinka bulwarów od mostu Bernardyńskiego do ulicy Uroczej informowaliśmy zarówno w kwietniu, jak i w grudniu 2020 roku. Zgodnie z dokumentacją, modernizacja obejmie przebudowę nawierzchni (także pod mostem Bernardyńskim) w postaci ścieżki pieszej i rowerowej. Przy dawnej przystani wioślarskiej zaprojektowano przebudowę istniejącej kładki i jej poszerzenie. Droga rowerowa pomiędzy kładką i ulicą Uroczą będzie rozdzielona od bulwaru pasem zieleni urządzonej. Planowany obecnie do rewitalizacji odcinek od strony wody kończy się przy dawnym klubie TRIP – rozbiórce ulec musi stalowa konstrukcja postawiona przy budynku. W ramach zadania powstaną też miejsce do cumowania małych jednostek na wysokości szpitala, parking dla rowerów, taras widokowy oraz szereg nowych nasadzeń. Bulwar będzie wyposażony w elementy małej architektury (ławki, kosze itp.) oraz oświetlenie. Projekt był przedmiotem konsultacji ze środowiskami rowerowymi oraz społeczną radą ds. estetyki.

Jest dofinansowanie, będzie remont. Fragment nabrzeża Brdy doczeka się rewitalizacji

Zobacz również:

Nowy etap rewitalizacji bulwarów nad Brdą

W tegorocznym budżecie miasta na remont fragmentu bulwarów zapisano pięć milionów złotych. Miasto liczyło jednak na spore dofinansowanie z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Na szczęście dla mieszkańców, wyczekujących ożywienia w temacie odwracania się miasta do rzeki, miejski wniosek o wsparcie został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Województwa. Europejskie wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie ponad 4,7 miliona złotych – pozwoli to na rozpoczęcie inwestycji.

Obecnie ratusz dopełnia niezbędnych formalności w zakresie rewitalizacji nabrzeży w rejonie szpitala zakaźnego. – Pozwolenie w zakresie nabrzeży na odcinku od mostu Bernardyńskiego do Uroczej jest już prawomocne. Jeśli chodzi o ciąg pieszo-rowerowy, otrzymamy je w najbliższych tygodniach – podkreślała Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy. Jak zapewnia ratusz, w pierwszej połowie roku ogłoszony zostanie przetarg na realizację prac budowlanych. Szacowany koszt całej inwestycji to 7,5 miliona złotych.

W ostatnich latach udało się zrewitalizować szereg niezwykle atrakcyjnych miejsc, które obecnie są wyjątkowo chętnie odwiedzane przez bydgoszczan – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. –  To między innymi kilka parków w centrum miasta oraz nabrzeża Brdy od mostów kolejowych do mostów Solidarności. Teraz do tego grona dołączy kolejny odcinek bulwarów w salonie Bydgoszczy. Dużą wartością projektu jest to, że uwzględnia on szereg uwag zgłoszonych przez mieszkańców – przekonuje prezydent.

Mieszkańcy apelują także o dalszą rewitalizację bulwarów w kierunku Mostu Pomorskiego. Ratusz przyznaje jednak, że jest ona uzależniona od pozyskania środków zewnętrznych, ale przygotowana jest już dokumentacja potrzebną do dalszych prac. – Dla odcinka Urocza-PKS posiadamy koncepcję, a dla odcinka Krakowska-hotel Słoneczny Młyn projekt budowlany – dodaje Stachowiak. Naciski na kontynuację przywracania Brdy miastu wyrażane są także przez apele i projekty dotyczące odcinka od mostu Pomorskiego w kierunku Brdyujścia. Pod głosowanie w BBO poddano m.in. projekty dotyczące udrożnienia ciągu spacerowego wzdłuż Brdy na Bartodziejach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments