Bydgoszcz
-9C
67% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H -8 • L -9
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeJest dofinansowanie, będzie remont. Fragment nabrzeża Brdy doczeka się rewitalizacji
Brda-most_bernardyński-1200x800-JW
07.01.2021 | 12:30

Jest dofinansowanie, będzie remont. Fragment nabrzeża Brdy doczeka się rewitalizacji

Na zdjęciu: Jest szansa, że jeszcze w 2021 roku rozpocznie się przebudowa bulwarów na odcinku od Mostu Bernardyńskiego do dawnego "Tripa"

Fot. Justyna Wróblewska

Urząd miasta poinformował o uzyskaniu unijnego dofinansowania na gruntowną modernizację kolejnego odcinka bulwarów nad Brdą pomiędzy mostem Bernardyńskim i ulicą Uroczą. W ramach długo oczekiwanej rewitalizacji powstaną nowe chodniki, drogi rowerowe, miejsca do odpoczynku, a także cumowania łodzi. Mieszkańcy liczą na to, że w kolejnych latach odnowione zostaną kolejne odcinki nabrzeża w kierunku Mostu Pomorskiego, a odcinek do Mostu Kazimierza Wielkiego zostanie udostępniony do rekreacji.

O planach przebudowy krótkiego odcinka bulwarów od mostu Bernardyńskiego do ulicy Uroczej informowaliśmy zarówno w kwietniu, jak i w grudniu 2020 roku. Zgodnie z dokumentacją, modernizacja obejmie przebudowę nawierzchni (także pod mostem Bernardyńskim) w postaci ścieżki pieszej i rowerowej. Przy dawnej przystani wioślarskiej zaprojektowano przebudowę istniejącej kładki i jej poszerzenie. Droga rowerowa pomiędzy kładką i ulicą Uroczą będzie rozdzielona od bulwaru pasem zieleni urządzonej. Planowany obecnie do rewitalizacji odcinek od strony wody kończy się przy dawnym klubie TRIP – rozbiórce ulec musi stalowa konstrukcja postawiona przy budynku. W ramach zadania powstaną też miejsce do cumowania małych jednostek na wysokości szpitala, parking dla rowerów, taras widokowy oraz szereg nowych nasadzeń. Bulwar będzie wyposażony w elementy małej architektury (ławki, kosze itp.) oraz oświetlenie. Projekt był przedmiotem konsultacji ze środowiskami rowerowymi oraz społeczną radą ds. estetyki.

Zobacz również:

Nowy etap rewitalizacji bulwarów nad Brdą

W tegorocznym budżecie miasta na remont fragmentu bulwarów zapisano pięć milionów złotych. Miasto liczyło jednak na spore dofinansowanie z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Na szczęście dla mieszkańców, wyczekujących ożywienia w temacie odwracania się miasta do rzeki, miejski wniosek o wsparcie został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Województwa. Europejskie wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie ponad 4,7 miliona złotych – pozwoli to na rozpoczęcie inwestycji.

Obecnie ratusz dopełnia niezbędnych formalności w zakresie rewitalizacji nabrzeży w rejonie szpitala zakaźnego. – Pozwolenie w zakresie nabrzeży na odcinku od mostu Bernardyńskiego do Uroczej jest już prawomocne. Jeśli chodzi o ciąg pieszo-rowerowy, otrzymamy je w najbliższych tygodniach – podkreślała Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy. Jak zapewnia ratusz, w pierwszej połowie roku ogłoszony zostanie przetarg na realizację prac budowlanych. Szacowany koszt całej inwestycji to 7,5 miliona złotych.

W ostatnich latach udało się zrewitalizować szereg niezwykle atrakcyjnych miejsc, które obecnie są wyjątkowo chętnie odwiedzane przez bydgoszczan – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. –  To między innymi kilka parków w centrum miasta oraz nabrzeża Brdy od mostów kolejowych do mostów Solidarności. Teraz do tego grona dołączy kolejny odcinek bulwarów w salonie Bydgoszczy. Dużą wartością projektu jest to, że uwzględnia on szereg uwag zgłoszonych przez mieszkańców – przekonuje prezydent.

Mieszkańcy apelują także o dalszą rewitalizację bulwarów w kierunku Mostu Pomorskiego. Ratusz przyznaje jednak, że jest ona uzależniona od pozyskania środków zewnętrznych, ale przygotowana jest już dokumentacja potrzebną do dalszych prac. – Dla odcinka Urocza-PKS posiadamy koncepcję, a dla odcinka Krakowska-hotel Słoneczny Młyn projekt budowlany – dodaje Stachowiak. Naciski na kontynuację przywracania Brdy miastu wyrażane są także przez apele i projekty dotyczące odcinka od mostu Pomorskiego w kierunku Brdyujścia. Pod głosowanie w BBO poddano m.in. projekty dotyczące udrożnienia ciągu spacerowego wzdłuż Brdy na Bartodziejach.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści