Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 18 • L 15
17C
Czw
13C
Pt
8C
Sob
11C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNowy etap rewitalizacji nabrzeża Brdy. Odnowa pierwszego odcinka rozpocznie się w przyszłym roku
Bulwary nad Brdą
27.12.2020 | 12:57

Nowy etap rewitalizacji nabrzeża Brdy. Odnowa pierwszego odcinka rozpocznie się w przyszłym roku

Na zdjęciu: Rewitalizacja ma objąć odcinek od mostu Bernardyńskiego do ulicy Uroczej.

Fot. BB

Po kilku latach od ostatnich inwestycji, urząd miasta planuje w przyszłym roku rewitalizację pierwszego odcinka bulwarów nad Brdą między Mostem Bernardyńskim a Mostem Pomorskim. Zakres prac obejmie fragment od ulicy Bernardyńskiej do Uroczej. Na ten cel w budżecie miasta zarezerwowano pięć milionów złotych.

Pierwsze koncepcje odnowienia bulwarów pomiędzy mostami Bernardyńskim i Pomorskim sięgają 2010 roku, lecz właściwe przygotowania do tej inwestycji nastąpiły siedem lat później. Wtedy bowiem zaczęto zmieniać istniejące projekty, dostosowując je m.in. do uwag społecznych. Zaktualizowana dokumentacja została odebrana przez ratusz w styczniu tego roku. W marcu urzędnicy złożyli wniosek o pozwolenie na budowę, obejmujący rewitalizację odcinka od mostu Bernardyńskiego do ulicy Uroczej. I to właśnie ten fragment będzie odnowiony jako pierwszy – w projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano pięć milionów złotych na prace budowlane.


CZYTAJ WIĘCEJ: Miasto chce odnowić fragment bulwarów nad Brdą


Pozwolenie w zakresie nabrzeży na odcinku od mostu Bernardyńskiego do Uroczej jest już prawomocne. Jeśli chodzi o ciąg pieszo-rowerowy, otrzymamy je w najbliższych tygodniach. Zakładamy, że jeszcze w tym roku poznamy ostateczną decyzję o dofinansowaniu zadania środkami unijnymi z Gminnego Programu Rewitalizacji. Przypomnę, że mówimy o kwocie ponad 5 mln zł, od których inwestycja jest uwarunkowana – podkreśla Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy.

Jeśli bydgoski ratusz otrzyma dofinansowanie, na które liczy – czyli stanowiące 85 % wartości zadania  – urzędnicy będą mogli już w I kwartale 2021 roku ogłosić postępowanie na prace budowlane. Modernizacja odcinka Bernardyńska – Urocza obejmie budowę nowej nawierzchni dla pieszych i rowerzystów: przy dawnej przystani wioślarskiej ma powstać nowa, szersza kładka. Rewitalizacja kolejnych odcinków bulwarów w kierunku Mostu Pomorskiego jest uzależniona od pozyskania środków zewnętrznych. Ratusz ma już jednak dokumentację potrzebną do dalszych prac. – Dla odcinka Urocza-PKS posiadamy koncepcję, a dla odcinka Krakowska-hotel Słoneczny Młyn projekt budowlany – dodaje Stachowiak.

Mieszkańcy w ostatnich latach naciskają na kontynuację przywracania Brdy miastu, apelując także o inwestycje na odcinku w kierunku Brdyujścia. Sygnałem do działań są projekty poddane pod trwające głosowanie BBO. – Wśród projektów jest m.in. udrożnienie ciągu spacerowego wzdłuż Brdy na Bartodziejach – podkreśla rzeczniczka prezydenta. I dodaje, że miastu docelowo zależy na estetycznym zagospodarowaniu całego północnego nabrzeża, rzeki ale w najbliższych latach priorytetem będzie realizacja odcinków, dla których powstały już koncepcje bądź projekty.

Czytaj także: Co miasto może poprawić w utrzymaniu bulwarów?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 rok temu

No w końcu. Mam nadzieje ze na tym nie skończą. Brawo