Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jest odpowiedź na interpelację w sprawie budowy oczyszczalni ścieków w Białych Błotach

Dodano: 07.08.2019 | 10:45

Na zdjęciu: Interpelację w tej sprawie złożył radny Sławomir Ossowski.

Fot. Szymon Fiałkowski

Jest odpowiedź wójta gminy Białe Błota Dariusza Fundatora na interpelację, jaką przed kilkoma tygodniami składał radny Sławomir Ossowski.

Przypomnijmy: jak już informowaliśmy, radny Ossowski złożył interpelację, w której postuluje podjęcie uchwały o budowie w Białych Błotach własnej oczyszczalni ścieków. W ostatnich dniach, odpowiedź na nią przygotował wójt gminy Białe Błota.

– ZWiUK w Białych Błotach wyjaśnia, że uchwała rady gminy o budowie własnej oczyszczalni ścieków powinna być podjęta nie tylko po szczegółowej analizie kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych i porównania tych kosztów z obecnie ponoszonymi przez ZWiUK, ale również po analizie czynności formalnych – pisze Dariusz Fundator. Wójt precyzuje, że ową formalną czynnością jest zmiana uchwały sejmiku województwa o ustanowieniu „Aglomeracji bydgoskiej”, którą oparto na dwóch bydgoskich oczyszczalniach ścieków – w Fordonie i na Kapuściskach.

Zdaniem Fundatora, niezbędne jest również opracowanie przez technologa koncepcji techniczno-ekonomicznej. To w celu określenia kosztów budowy oczyszczalni i kosztów eksploatacji. – Przyjęte w koncepcji rozwiązania technologii oczyszczania ścieków zależne będą od ilości, rodzaju ścieków, parametrów zanieczyszczeń, doboru urządzeń do ich oczyszczenia czy określenia energochłonności tych urządzeń – dodaje Fundator i precyzuje, że białobłocki Zakład Wodociągów i Usług Kanalizacyjnych na ten moment nie jest w stanie podać kosztów inwestycji, o które w interpelacji postulował radny. Dariusz Fundator zwraca również uwagę, że kluczowym elementem jest pozyskanie zgody Wód Polskich na to, aby odprowadzać ścieki oczyszczone do Kanału Noteckiego. – Bez tej zgody temat budowy oczyszczalni ścieków w Białych Błotach nie będzie możliwy – nadmienia wójt gminy. Dodaje przy tym, że podstawą wydania zgody czy opinii Wód Polskich jest rzeczona koncepcja. A na jej przygotowanie potrzeba ok. trzech miesięcy czasu i kosztować będzie ona nawet ok. 100 tysięcy złotych.

W odpowiedzi na interpelację radnego Ossowskiego, wójt Fundator pisze również, że warto rozważyć kwestię budowy drugiej oczyszczalni z odprowadzaniem oczyszczonych ścieków do Kanału Bydgoskiego, jednakże tutaj również zgodę muszą wydać Wody Polskie. Ścieki miałyby tam trafiać z północnej części gminy, tj. Łochowic, Łochowa i Lisiego Ogona. – Moim zdaniem, przerzut tych ścieków do Białych Błot jest niemożliwy, gdyż przewód tłoczny długości ok. 5-6 km (dwie równoległe nitki), musiałby być zlokalizowany na terenie Lasów Państwowych, co wiąże się z trudnymi negocjacjami, dużymi kosztami zamiany gruntów, długotrwałą procedurą odlesienia terenów leśnych – przyznaje Fundator.

ZWiUK za to przekazuje, że wysokość miesięcznych opłat, jakie w tym roku są wnoszone do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy za oczyszczenie ścieków odprowadzanych z gminy Białe Błota to koszt rzędu ok. 180 tysięcy złotych.

Szymon Fiałkowski