Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 17 • L 15
14C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
17C
Nd
14C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleJest wyrok w procesie o pobicie braci z Fordonu. Policjanci z wyrokami więzienia
Bartłomiej K., Patryk B. - proces o pobicie braci z Fordonu_ Sąd Rejonowy Bydgoszcz_ SF
27.05.2019 | 13:39

Jest wyrok w procesie o pobicie braci z Fordonu. Policjanci z wyrokami więzienia

Nieprawomocny wyrok zapadł w bydgoskim Sądzie Rejonowym.

Na zdjęciu: Bartłomiej K. i Patryk B. zostali skazani na dziesięć miesięcy pozbawienia wolności.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Bydgoski Sąd Rejonowy wydał w poniedziałek wyrok w procesie dwóch funkcjonariuszy z komisariatu w Fordonie, którzy mieli przed dwoma laty pobić podczas interwencji jednego z braci.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury w Nakle. Śledczy wnioskowali o karę dziesięciu miesięcy bezwzględnego więzienia, pięcioletniego zakazu wykonywania zawodu policjanta i zadośćuczynienie. O ile te dwa pierwsze wyroki zostały przez sąd zaakceptowane, przy czym zaostrzony został okres zakazu wykonywania zawodu policjanta – z pięciu do ośmiu lat, o tyle zmniejszona została kwota zadośćuczynienia, jaką mają otrzymać poszkodowani. Bartłomiej K. i Patryk B. mają solidarnie zapłacić po 2 tysiące złotych. To znacznie mniejsza suma od tej, którą wnioskowali oskarżyciele – odpowiednio prokuratura 10 tys. zł, zaś oskarżyciel posiłkowy o 5 tys. zł więcej.

Obrońcy policjantów nie zgadzają się z takim wyrokiem. Adw. Krzysztof Olkiewicz w rozmowie z nami potwierdza, że niebawem zostanie przez nich złożony wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku, a następnie złożona zostanie apelacja do Sądu Okręgowego. Przypomnijmy, że obrona chciała wyłączenia jawni procesu, bo – w jej opinii – na obu mężczyzn został już wydany wyrok, a obecność przedstawicieli mediów na procesie byłaby bezpodstawna, ale ten wniosek został oddalony. Zdaniem mec. Olkiewicza, nie ma najmniejszych dowodów świadczących o winie Bartłomieja K. i Patryka B.

Przypomnijmy: do zdarzenia doszło w listopadzie 2017 roku. Funkcjonariusze z komisariatu w Fordonie podczas rutynowej interwencji mieli dotkliwie pobić jednego z braci, który w sprawie sądowej był oskarżycielem posiłkowym. Policjanci do winy się nie przyznali, tłumaczyli później w oświadczeniu, że całą sprawę chcieli załatwić spokojnie, ale z mężczyznami nie można było nawiązać porozumienia, a jeden z nich próbował nawet potem uciekać. Prokuratura postawiła obu mężczyznom zarzut przekroczenia uprawnień. Proces funkcjonariuszy trwał od połowy października.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści