175 lat kolei żelaznej w Bydgoszczy. Miłośnicy kolei zapraszają na obchody
Dodano: 27.06.2026 | 12:56Na zdjęciu: Pierwszy pociąg pojawił się w Bydgoszczy w 1851 roku.
Fot. Szymon Makowski/archiwum
Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Bydgoszczy, Przystanek Ikarus, Makieta Kolejowa Bydgoszcz oraz Kolejowa Wieża Ciśnień Bydgoszcz zapraszają serdecznie mieszkańców Bydgoszczy na obchody jubileuszu 175 lat kolei żelaznej.
Główną atrakcją jubileuszu, który odbędzie się w sobotę, 11 lipca będzie przejazd zabytkowym autobusem Ikarus 280 na trasie Izba Tradycji Kolei SMKB (Unii Lubelskiej 4D) -> Wieża Ciśnień -> Dworzec Bydgoszcz Wschód -> Modelarnia Makiety Kolejowej Bydgoszcz (Zachem). Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji.
Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Bydgoszczy przygotowało zwiedzanie Izby Tradycji Kolei SMKB – kontynuacji Ośrodka Muzealnego Bydgoskiego Węzła Kolejowego, w której można zobaczyć wystawę „Wspomnienie Myślęcińskiej Kolei Parkowej”, a także dokonać przeglądu starych kronik stacji Bydgoszcz Główna, Technikum Kolejowego, Przeglądów Kolejowych Orkiestr Dętych i innych związanych z historią bydgoskich kolejarzy. W Izbie znajdziecie także pamiątki po bydgoskich zakładach i podmiotach z branży kolejowej. – Nie zabraknie stoisk partnerów oraz innych pobocznych atrakcji, nad którymi jeszcze pracujemy – zapowiadają organizatorzy.
Przeczytaj także: Nowy plan linii kolejowych a Bydgoszcz. Pytamy eksperta o CMK-Północ przez Toruń i linie do Żnina oraz Świecia
Po przejeździe zabytkowym autobusem z przewodnikiem turystycznym opowiadającym historię kolei w Bydgoszczy, będzie można zwiedzić modelarnię klubu Makieta Kolejowa Bydgoszcz oraz makietę modułową, a także kabinę kultowego elektrycznego zespołu trakcyjnego EN57.
– Wielkie tradycje i wieloletnia pozycja Bydgoskiego Węzła Kolejowego zasługują na to by upamiętnić je w najbardziej doniosły sposób – co uczynimy 11 lipca. Startujemy o godzinie 10:00 w Izbie Tradycji przy ul. Unii Lubelskiej 4D – informuje SMK.




















