Bydgoszcz
14C
Słonecznie
56% wilgotność
Wiatr: 8km/h WNW
H 14 • L 12
10C
Sob
12C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaKaja Godek nie wygłosi wykładu na Bydgoskich Dniach Bioetycznych
14.04.2018 | 09:13

Kaja Godek nie wygłosi wykładu na Bydgoskich Dniach Bioetycznych

Informacja o przyczynach pojawiła się w sobotę, kilkanaście minut po pierwszej w nocy.

Na zdjęciu: Bydgoskie Dni Bioetyczne odbywa się w sobotę na Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.

Fot. archiwum

Wystąpienie Kai Godek na bydgoskiej konferencji poświęconej bioetyce nie dojdzie do skutku. Znana działaczka antyaborcyjna trafiła do szpitala. 

Bydgoskie Dni Bioetyczne odbywają się w sobotę w siedzibie Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej. Konferencja, której tematem są wyzwania i zagrożenia bioetyczne XXI wieku, miała początkowo odbyć się na Collegium Medicum. Sprzeciw wobec jej organizacji na terenie CM wyrazili działacze Partii Razem, którzy wystosowali petycję do rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W petycji napisali, że konferencja ma charakter „pseudonaukowy” i służy „zakłamywaniu rzeczywistości i szerzeniu propagandy”. Kolegium rektorskie UMK przeanalizowało sytuację związaną z Bydgoskimi Dniami Bioetycznymi i 19 marca wycofało nad nimi patronat. Wydarzenie zostało też przeniesione na KPSW.


CZYTAJ WIĘCEJ: Partia Razem o dniach bioetycznych: Rektor UMK podzielił nasze opinie


W odpowiedzi na decyzje rektora UMK lokalni politycy prawicy (m. in. Andrzej Walkowiak, Grażyna Szabelska czy Paweł Bokiej) napisali list, w którym wyrazili obawę o misję uniwersytetu i niepokój wobec wycofania patronatu nad konferencją. – Konstytucyjna autonomia uniwersytetów powinna służyć poszerzaniu wolności słowa, być jego gwarancją, a nie narzędziem jego ograniczania – napisali autorzy pisma.


PRZECZYTAJ: Politycy prawicy piszą do UMK w sprawie Bydgoskich Dni Bioetycznych. „Wyrażamy niepokój o misję uniwersytetu”


Jedną z najbardziej znanych postaci, która miała wystąpić na konferencji, jest Kaja Godek – pełnomocnik obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję”. Działaczka antyaborcyjna nie wygłosi jednak wykładu pt. „Troska o życie każdego dziecka poczętego jako wyzwanie dla państwa i społeczeństwa” – w nocy trafiła bowiem do jednego z bydgoskich szpitali. Informacje o tym podał administrator jej konta na portalu społecznościowym Twitter.