Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kamienica na Szwederowie prawie gotowa. Budynek ma nową elewacje

Dodano: 14.12.2022 | 09:41

Na zdjęciu: Kamienica przy ul. Orlej została wyremontowana.

Fot. UMB

Prace remontowe kamienicy przy ul. Orlej 39 dobiegają końca. Budynek stanowi część Szwederowa przyłączoną do Bydgoszczy w 1920 roku. Mimo ponad stuletniej historii zachował się w dobrym stanie.

Tą małą kamieniczkę wybudowano około 1870 roku na planie prostokąta. Mimo że budynek służy mieszkańcom od wielu lat, to wiele jego detali zachowało się w nienaruszonym stanie. Te elementy to między innymi bogato dekorowany gzyms pod linią dachu, naczółki i obramienia okien, płyciny na wysokości piętra czy boniowany parter, a więc taki z dekoracyjnym opracowaniem krawędzi. Na szczególną uwagę zasługuje też oryginalna stolarka drzwiowa.

Po remoncie na elewacji dominuje kolor pomarańczowy. Oprócz tego w całym budynku zostaną wymienione okna. Zamontowane zostały również budki lęgowe dla ptaków. Prace pochłoną prawie 63 tysiące złotych i zostały zlecone przez Administracje Domów Miejskich w Bydgoszczy.

Miasto Bydgoszcz od kilku lat prowadzi projekty rewitalizacji budynków. To nie tylko dotacje konserwatorskie, ale również nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Z prezydentem współpracuje plastyk miejski oraz Rada ds. Estetyki.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments