Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pięknie odnowiona kamienica przy Paderewskiego wyróżniona w konkursie „Fasada Roku”

Dodano: 14.12.2022 | 12:41

Na zdjęciu: Kamienica przy Paderewskiego 1 zachwyca przywróconym detalem.

Fot. mat. prasowe

Jury ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2022 właśnie wyłoniło najlepsze realizacje w naszym kraju, wykończone materiałami Baumit. Wśród docenionych znalazła się bydgoska kamienica przy ulicy Paderewskiego 1.

Konkurs Fasada Roku 2022 wystartował 1 kwietnia jako szesnasta odsłona elewacyjnych zmagań. Z końcem września, gdy upłynął termin nadsyłania zgłoszeń, na liście uczestników zgłoszonych przez architektów, wykonawców lub inwestorów znalazło się łącznie 270 budynków z najrozmaitszych zakątków Polski.

By dokonać sprawiedliwego wyboru najlepszych elewacji w 5 kategoriach (budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy oraz budynek zabytkowy po renowacji) powołano jury, do którego zaproszono wysokiej klasy architektów, ekspertów w dziedzinie budownictwa i przedstawicieli mediów branżowych. Obrady odbyły się 29 listopada we Wrocławiu, a przewodniczył im dr inż. arch. Andrzej Poniewierka z Zakładu Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, aktywnie działający w Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Architektów. W ten sposób wyłoniono pięć zwycięzców i sześciu wyróżnionych.

Wyróżnienie dla bydgoskiej inwestycji – renowacji kamienicy przy Paderewskiego 1

W kategorii „budynek zabytkowy po renowacji” jury wyróżniło kamienicę przy ul. Paderewskiego 1 w Bydgoszczy projektu Paula Sellnera. Wybudowano ją w latach 1905-1908. Budynek ma trzy kondygnacje i użytkowe poddasze. Dodatkowo jest podpiwniczony w typie sutereny. Posiada bardzo ciekawą formę. Zbudowano go na planie zbliżonym do litery „L”, z wewnętrzną studnią doświetlającą. Kamienica jest przykryta dwuspadowym dachem, w który wkomponowano lukarny. Wykusze zwieńczone są cebulastymi hełmami, umieszczonych zarówno od strony Paderewskiego, jak i Mickiewicza. Na wysokości I i II piętra wkomponowano balkony, a nad wejściem od strony Paderewskiego – loggie. Elegancki detal snycerski zdobi smukłe wejście od strony ul. Paderewskiego.

Niestety, w trakcie użytkowania i remontów elewacja straciła dekoracje. Część z nich przywrócił rozpoczęty w połowie 2021 roku remont, który został doceniony w plebiscycie „Fasada Roku”. – Doceniono w ten sposób ogrom prac włożonych w konserwację ze szczególnych uwzględnieniem materiałów sztukatorskich i twórczą pracę przy odtworzeniu detalu architektonicznego. Renowację wykonał Zakład Ogólnobudowlany Dariusz Krzemkowski. W tej grupie budynków zwyciężyło Hospicjum Caritas w Olsztynie – informują organizatorzy.

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na świat. Więcej informacji o konkursie Fasada Roku można znaleźć na stronie: www.baumit.com/fasadaroku

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Kamienica na Szwederowie prawie gotowa. Budynek ma nową elewacje

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments