Kanał Bydgoski Pomnikiem Historii? Są wnioski o nadanie mu tego tytułu
Dodano: 20.03.2023 | 11:21Na zdjęciu: Kanał Bydgoski w rejonie śluzy Prądy.
Fot. BB
Kanał Bydgoski zostanie Pomnikiem Historii? O nadanie tej szczególnej formy ochrony zabytków ma wnioskować prezydent Rafał Bruski.
Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. – Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia określa się cechy zabytku świadczące o jego szczególnej wartości, precyzyjnie wyznacza jego granice i zamieszcza schematyczną mapę z lokalizacją i granicami obiektu – podkreśla Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Pomniki Historii, oprócz znaczenia dla polskiego dziedzictwa kulturalnego, powinny wyróżniać się m.in. znaczeniem ponadregionalnym, dużymi wartościami historycznymi, naukowymi i artystycznymi, być utrwalone w świadomości społecznej i stanowić źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń. Ten tytuł otrzymują m.in. układy urbanistyczne (np. krakowska Nowa Huta), miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne (jak Stocznia Gdańska czy pole bitwy pod Grunwaldem) czy zabytki techniki. Kanał Bydgoski spełnia zatem podstawowe wymagania, by otrzymać ten tytuł.
Kanał Bydgoski Pomnikiem Historii?
Czy bydgoska droga wodna stanie się Pomnikiem Historii? W piątek, 17 marca prezydent Rafał Bruski poinformował, że miasto przygotowało wniosek o wpisanie Kanału na listę pomników historii. – Oznacza to również nowe możliwości i ułatwienie pozyskiwania funduszy na jego dalszą rewitalizację. Jak wiecie miejska kasa bardzo się skurczyła, co zahamowało nasze inwestycje, nie będę już pisał co jest tego powodem… – czytamy w poście prezydenta na jego profilu na Facebooku.
Bruski dodał, że wniosek dotyczy odcinka zarządzanego przez miasto od Bronikowskiego do Wrocławskiej. – W pozostałym zakresie zwrócimy się do Wód Polskich, by złożyły wniosek w pozostałej części do granic miasta – poinformował. Także w piątek TVP 3 Bydgoszcz poinformowała, że pismo w sprawie z prośbą o wszczęcie procedury nadania tytułu do dyrekcji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy i RZGW w Gdańsku 7 marca skierowali Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, poseł Tomasz Latos oraz przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Bydgoszczy Jarosław Wenderlich.
Nadanie tytułu Pomnika Historii ma umożliwić podjęcie kolejnego kroku, czyli starania o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Powstanie wielka koncepcja rewitalizacji Kanału Bydgoskiego
Ratusz, po apelach społeczników i rosnącej aktywności mieszkańców, zdecydował się na zlecenie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej obszaru Kanału Bydgoskiego do granic administracyjnych miasta wraz z terenami przyległymi, obejmujący obszar o powierzchni ponad 80 ha – od śluzy IV do VI (czyli od Bronikowskiego do Wrocławskiej) oraz od przystani przy klubie Gwiazda do granicy miasta.
Wykonawcą koncepcji została Firma Projektowo-Handlowa Architekt Janusz Pulikowski z Kcyni. Przygotowanie całościowej wizji odnowienia terenów nad Kanałem Bydgoskim pochłonie 95 tysięcy złotych. Wstępna wizja ma być gotowa w ciągu najbliższych pięciu miesięcy – zostanie ona poddana ocenie m.in. miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków czy „nadkanałowych” rady osiedli. Po przekazaniu uwag, wykonawca będzie miał trzy miesiące na ich wprowadzenie. – Ostateczne elementy składowe opracowanej koncepcji zostaną poddane konsultacjom społecznym z mieszkańcami Bydgoszczy – zapewniają urzędnicy. Ratusz zakłada, że odbędą się one pod koniec 2023 roku.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Potencjał na ekowizytówkę. Kanał Bydgoski potrzebuje strumienia funduszy