Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 9 • L 7
15C
Nd
15C
Pon
4C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKąpiel nad Balatonem? Miasto bada wodę w stawie
Balaton Bydgoszcz
25.05.2018 | 09:22

Kąpiel nad Balatonem? Miasto bada wodę w stawie

Na zdjęciu: Zbiornik wodny nad Balatonem zajmuje połowę powierzchni parku na Bartodziejach.

Fot. Stanisław Gazda

Staw nad Balatonem może wkrótce stać się miejskim kąpieliskiem. Urzędnicy zlecili już wykonanie potrzebnych badań wody.

Dla ratusza nie jest to pierwsza próba organizacji bezpiecznego miejsca do kąpieli w mieście. Do 2016 roku funkcjonowała koncepcja utworzenia go przy Wyspie Młyńskiej, ale negatywne stanowisko w tej sprawie zajął Urząd Żeglugi Śródlądowej. – To wynik naszego doświadczenia oraz dbałości o bezpieczeństwo kąpiących się w sytuacji, gdy na Brdzie pojawią się statki – tłumaczył wtedy Jerzy Słomiński, dyrektor bydgoskiego oddziału UŻŚ.

W czwartek urząd miasta poinformował o nowym miejscu na organizację kąpieliska. Tym razem wybór padł na Balaton. Na razie zlecone zostały badania mikrobiologiczne wody.  Wykonywane są przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i odbędą się dziewięć razy w dwutygodniowych odstępach. Zakończą się pod koniec września. – Pierwsze wyniki wykazały, że woda odpowiada wymaganiom mikrobiologicznym dla wody do kąpieli określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia – informuje urząd miasta.

Zbiornik wodny nad Balatonem zajmuje połowę powierzchni parku na Bartodziejach. Wokół niego znajdują się m.in. ścieżką spacerowa, boisko do gry w siatkówkę plażową i miasteczko ruchu drogowego. W okresie letnim w parku funkcjonują charakterystyczne podświetlane fontanny wodne.

Staw powstał jako zbiornik poeksploatacyjny po cegielni funkcjonującej od 1886 roku. W latach 70. ubiegłego wieku, gdy budowano osiedle, teren zagospodarowano dla celów rekreacyjnych. Latem był kąpieliskiem dla mieszkańców, a zimą pełnił funkcję lodowiska. W 2006 roku wykonano generalny remont bulwaru, odnowiono alejki spacerowe oraz uporządkowano zieleń.

W ostatnich latach teren wokół akwenu był rewitalizowany w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. W ubiegłym roku wzbogacił się o 70 drzew (lipy, brzozy i wierzby) oraz kilkaset krzewów (wśród nich dominują irgi, tawuły i śnieguliczki). Wcześniej zrealizowano projekt „Bartodzieje na sportowo”, w ramach którego powstały m.in. skatepark, boisko z nawierzchnią z poliuretanu, wspomniany plac do gry w siatkówkę plażową, a do tego zamontowano urządzenia sportowe, oświetlenie zewnętrzne i położono chodniki.


Powiązane treści