Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mosty Kazimierza Wielkiego. Czy w listopadzie uda się ukończyć najważniejsze prace?

Dodano: 14.11.2023 | 11:14

Na zdjęciu: Obecnie czynne są dwa nowe mosty Kazimierza Wielkiego; na starej przeprawie trwają prace remontowe.

Fot. Alicja Chrobak

W drugiej połowie listopada ma zakończyć się przebudowa drugiej jezdni ulicy Fordońskiej i prace na ulicy Toruńskiej – informuje ZDMiKP. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, na Fordońskiej w końcu będzie można jeździć po dwóch jezdniach. Dłużej potrwają natomiast prace przy starej przeprawie między Bartodziejami a Kapuściskami.

Dwa nowe mosty Kazimierza Wielkiego zostały w końcu udostępnione do ruchu. 26 października otwarto przeprawę drogową, a 6 listopada – tramwajową. Zamknięto natomiast dotychczas istniejącą konstrukcję – trwają bowiem prace nad przebudową dojazdu do niej – i to zarówno od strony Bartodziejów, jak i Kapuścisk. Ruch w obu kierunkach odbywa się zatem nowym obiektem.

Obecnie wykonawca kontynuuje pracuje przy układaniu nawierzchni oraz budowie nowych chodników i dróg dla rowerów. Od strony WSB powstaje zejście na planowane bulwary, a przy Perłowej trwa rozwieszanie sieci trakcyjnej – zaznacza Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Mosty Kazimierza Wielkiego. Czy w listopadzie uda się ukończyć najważniejsze prace?

Zobacz również:

Na rondzie Jagiellonów będą pochylnie. Oto szczegóły zmian po konsultacjach

Istotną wieścią dla kierowców jest to, że na południowej jezdni ulicy Fordońskiej ułożona została docelowa nawierzchnia, a w tym tygodniu warstwa ścieralna będzie układana również na ulicy Łęczyckiej. Przy sprzyjającej pogodzie zostanie wymalowane oznakowanie poziome. Ponadto, w najbliższych dniach wykonawca ułoży ostatnią warstwę nawierzchni na północnej jezdni Toruńskiej (od strony ogródków działkowych). Tempo prac zależy jednak od pogody, a ta w następnych dniach ma się pogorszyć.

Przypomnijmy też, że w ubiegłym tygodniu zamknięte zostało torowisko wzdłuż Toruńskiej od ronda Toruńskiego do Kazimierza Wielkiego. W rejonie skrzyżowania z Perłową trwa bowiem rozwieszanie sieci trakcyjnej. Obecnie linia nr 6 oraz tramwaje do zajezdni jadą przez nowy most, a 7 i 8 do Babiej Wsi.

ZDMiKP deklaruje, że po zakończeniu powyższych robót (co ma nastąpić w drugiej połowie listopada) wykonawca zacznie ubiegać będzie się o wymagane pozwolenia. – Po ich uzyskaniu, uruchomiony zostanie już docelowy układ linii z wykorzystaniem mostu tramwajowego nad Brdą i torowiska wzdłuż Perłowej – zapewnia Okoński. Wtedy też przywrócona zostanie możliwość jazdy południową jezdnią ulicy Fordońskiej i północną jezdnią Toruńskiej (przy Perłowej).

To jednak nie oznacza końca prac: na „starym moście” nadal będzie prowadzić roboty przy chodnikach oraz prace energetyczne przy oświetleniu i montażu sygnalizacji świetlnych. Inwestycja ma zakończyć się na początku przyszłego roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
3 miesięcy temu

Końca nie widać! A miało być wszystko wykonane do połowy lipca!!!

Kobzan
Kobzan
3 miesięcy temu

Tempo robót tej niepoważnej firmy jest zabójcze. Plan robót również. Ciekawe kiedy remont nowego mostu?