Bydgoszcz
5C
Słonecznie
70% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 5 • L 5
3C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleKierowcy na Kujawach i Pomorzu wciąż jeżdżą za szybko. W maju policjanci zabrali 170 praw jazdy! [WIDEO]
policja - na sygnale - SF
10.06.2020 | 15:43

Kierowcy na Kujawach i Pomorzu wciąż jeżdżą za szybko. W maju policjanci zabrali 170 praw jazdy! [WIDEO]

Na zdjęciu: Policjanci wchodzący w skład grupy Speed działają na terenie naszego województwa od wakacji 2019 roku.

Fot. Szymon Fiałkowski

Policjanci ze specjalnej grupy SPEED zatrzymali w maju aż 167 praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Ponadto, nałożyli też ponad 3 400 mandatów karnych, z których większość została wystawiona za przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

Policjanci wchodzący w skład grupy Speed działają na terenie naszego województwa od 19 lipca 2019 roku. Do pracy w specjalnej jednostce zajmującej się bezpieczeństwem ruchu drogowego oddelegowano trzech policjantów wydziału ruchu drogowego KWP, po jednym funkcjonariuszu z wydziału kryminalnego i wydział do walki z cyberprzestępczością, a także dwudziestu ośmiu policjantów ruchu drogowego z komend miejskich i powiatowych. – O tym, gdzie i kiedy patrolują drogi województwa kujawsko-pomorskiego decyduje Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. Policjanci do służby wyjeżdżają nieoznakowanymi BMW z wideorejestratorami, ale także oznakowanymi radiowozami z laserowymi miernikami prędkości – wyjaśnia mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy KWP w Bydgoszczy.


CZYTAJ TAKŻE: Dachowanie na A1. Wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe


Jak wynika ze statystyk przekazanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, funkcjonariusze z kujawsko-pomorskiej grupy SPEED w maju skontrolowali 3,8 tysiąca pojazdów i ujawnili ponad cztery tysiące wykroczeń drogowych. Ponad 3,2 tysiąca z nich to przekroczenia prędkości. Policjanci nałożyli na kierowców łamiących przepisy aż 3474 mandaty karne, z czego ponad 2,8 tysiąca wystawiono za przekroczenie prędkości. Funkcjonariusze zatrzymali też 167 praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym – łącznie odebrano uprawnienia 177 kierowcom.

Warto dodać, że w kwietniu policjanci z kujawsko-pomorskiej grupy SPEED zatrzymali 203 prawa jazdy, w tym 200 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Łącznie, przekroczenia prędkości stanowiły aż 975 spośród 1476 ujawnionych wykroczeń drogowych i były powodem nałożenia aż 848 spośród 1209 mandatów karnych.

Efekty pracy funkcjonariuszy wskazują, że na naszych drogach jest wciąż zbyt dużo brawury i agresywnych zachowań. Prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi na naszych drogach. Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach – podkreśla asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. I dodaje, że nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych.

W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Pamiętajmy, że wraz z wzrostem prędkości, zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi, włącznie z jej poboczami i chodnikami, a tym samym na reakcję obronną – mówi asp. Rakowski.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
G Spryt Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
G Spryt
Gość
G Spryt

Pozdrawiam specjalistów z grupy spryt (speed to taka polska nazwa). Na pewno najwięcej prawek odebrano na kujawskiej koło lotniska, gdzie wycieczki szkolne chodziły na zwiedzanie portu lotniczego, aby złapać się między jednym a drugim lotem:). Ewentualnie pilnowały dzielnie ograniczenia do 50km/h na wiaduktach warszawskich, którymi pędzą po chodnikach setki pątników i turystów po rowery do rometu…takie „ulubione” miejsca można wymieniać. Z drugiej strony wiele miejsc, gdzie nie da się jechać przepisowo bez ogona z klaksonem i długimi chętnie jest omijane. Proszę spróbować jechać przepisowo np. Wojska polskiego…
Ale kaska musi się zgadzać z mandatu…

Powiązane treści