Bydgoszcz
17C
Słonecznie
45% wilgotność
Wiatr: 7km/h SSE
H 17 • L 17
21C
Pon
21C
Wt
19C
Sr
16C
Czw
17C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKilka tysięcy dzieci z regionu uczestniczyło w „Bezpieczeństwie ze Świętym Mikołajem” [ZDJĘCIA]
06.12.2016 | 18:10

Kilka tysięcy dzieci z regionu uczestniczyło w „Bezpieczeństwie ze Świętym Mikołajem” [ZDJĘCIA]

"Bezpieczeństwo ze  Świętym Mikołajem”, to akcja cykliczna organizowana już po raz ósmy przez Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: W imprezie uczestniczyły tysiące dzieci z całej Diecezji Bydgoskiej.

Fot. Stanisław Gazda

-Z jednej strony św. Mikołaj i to co robi Caritas, a z drugiej strony swoistego rodzaju spotkanie tysięcy dzieci z Policją, po to, żeby miała ona okazję wniesienia swojego przekazu. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo – wizualny instruktaż, w jaki sposób zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi, odbierać telefony, bronić się przed różnego rodzaju niepożądanymi atakami na naszą prywatność. Tu radość spotyka się z edukacją o bezpieczeństwie. To jest chyba to najważniejsze przesłanie tego przedsięwzięcia tak skomentował dla nas zorganizowaną przez Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy imprezę pod nazwą „Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem” biskup Diecezji Bydgoskiej Jan Tyrawa.

Rzeczywiście, kanwą imprezy był spektakl opowiadający historię, która wydarzyła się w czasie karnawału w rodzinie Upominków: taty, mamy oraz ich dzieci – Jasia i Małgosi, gdy dorośli poszli na bal karnawałowy, a dzieci zostały same w domu. W tej historii pojawiły się także trzy czarne charaktery: Wilk, Lis oraz Czarownica. Jak to zwykle bywa – narobiły one sporo kłopotów, więc potrzebni byli policjanci, dzięki którym zdarzenie ma szczęśliwy finał.

-Już po raz trzeci uczestniczę w „Bezpieczeństwie ze Świętym Mikołajem”. Jest to frajda dla dzieciaków, ale nie mniejsza dla nas, policjantów. Ja gram w bajce, która uczula dzieci na bezpieczne zachowania. Jestem lisem, uosobieniem chytrości i zła – powiedział asp. sztab. Robert Wróblewski z Komendy Powiatowej Policji w Żninie.

-A ja gram Czarownicę, która będzie chciała odkupić od Lisa i Wilka porwaną przez nich Małgosię – mówi Joanna Tarkowska z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu. – i dodaje, że w tej bajce chodzi o przesłanie, że nie wolno ufać obcym.

-Jestem w bajce Wilkiem, który zdobędzie zaufanie Małgosi, wejdzie do domu i tam skrzywdzi i uprowadzi dziewczynę  – wyjaśnia asp. Marek Rydzewski z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.- Tą rolą mam przekazać dzieciom, że czarne charaktery zdarzają się nie tylko w bajkach, ale także w codziennym życiu i trzeba uważać na tych, którzy podają się za znajomych, przyjaciół rodziny, a nie zawsze jest to zgodne z prawdą.

Paula Pietryga z Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy, jako Małgosia, czyli sprawczyni całego zamieszania:

-Miał się mną opiekować mój starszy brat Jaś, ale on poszedł do kolegi i zostawił mnie z laptopem. Przez internet zaczęłam czatować z nieznaną mi osobą, która wcale nie była moim rówieśnikiem, ale Wilkiem i Lisem, którzy przychodzą do mojego domu, obrabowują go a mnie porywają.

Po zabezpieczeniu terenu przez antyterrorystów, na scenę wszedł Święty Mikołaj, który przedstawił swoją świtę, a w niej Sławomira Piotrowskiego z grupy Sławek& Przyjaciele, i zwrócił uwagę na noszone przez świtę odblaski. Następnie omówił przedstawienie z prowadzonymi imprezę, akcentując iż trzeba być odpowiedzialnym, ostrożnym w kontaktach z obcymi i nigdy nie wpuszczać obcych do domu.

Spektakl poprzedziło wspólne zapalenie świecy „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” przez bpa Jana Tyrawę oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Pawła Spychałę, a całą imprezę zakończyły występ tancerzy bydgoskiej „Zumboteki” i wspólne kolędowanie, prowadzone przez śpiewające dziewczęta z UKW.


Powiązane treści