Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 19 • L 19
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaKolejne pojazdy Pesy z zagranicznymi homologacjami. Wyjadą na tory w Niemczech i na Białorusi
27.04.2020 | 22:53

Kolejne pojazdy Pesy z zagranicznymi homologacjami. Wyjadą na tory w Niemczech i na Białorusi

Na zdjęciu: Pociągi Link wyprodukowane przez bydgoską Pesę, które trafią na niemieckie tory.

Fot. mat. PESA Bydgoszcz

Wyprodukowane przez bydgoską Pesę pociągi Link i 760M otrzymały zagraniczne homologacje. Pojazdy trafiają już zarówno za naszą zachodnią, jak i wschodnią granicę.

Do Niemiec trafią pojazdy Link. Pesa dla regonu Allgau produkuje pojazdy Link, które zamówił przewoźnik Deutsche Bahn. Dwa pierwsze pojazdy w miniony piątek (24 kwietnia) wyjechały z Bydgoszczy, a miejscem docelowym dla pojazdów jest baza DB Regio AG w mieście Kempten. Na mocy decyzji EBA, która dopuszcza do ruchu pojazdy LINK BR633, za naszą zachodnią granicę trafi ostatnia partia 26 pojazdów zamówionych przez Deutsche Bahn. Do tej pory, Pesa dostarczyła do Niemiec 46 LINKów, które eksploatowane są w Sauerland i Hesji.

– Mimo trudności będących skutkiem epidemii, chcemy realizować plan dostaw i sprzedaży pojazdów dla Deutsche Bahn – mówi kierownik kontraktu DB w Pesa Bydgoszcz Jacek Niedziela i dodaje, że odbiory pojazdów będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy będzie miał miejsce na terenie Pesy, drugi – już przy udziale komisarzy odbiorczych Deutsche Bahn w Kempten. Jak słyszymy w Pesie, firma zakłada, że ostatnie pojazdy LINK dotrą do Niemiec we wrześniu.

Kolejną homologację Pesa otrzymała na pojazdy 760M, które już w ubiegłym roku zostały dostarczone do Mińska (zamówiły je Koleje Białoruskie). Pojazdy obsługują pasażerów na trasie Mińsk-Witebsk, którą pokonują w blisko trzy i pół godziny (trzy godziny bez zatrzymywania się na pośrednich przystankach). Homologacja, którą otrzymały teraz te pojazdy wydana została na podstawie Regulaminu Technicznego TR TS 001/2011 Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. – Oznacza to, że 760M mogą być eksploatowane także poza Białorusią. Możemy oferować te pojazdy klientom w innych krajach – m.in. Rosji, Litwie, Uzbekistanie, Kazachstanie czy Mołdawii – podkreśla Dariusz Skotnicki, dyrektor sprzedaży rynku wschodniego w Pesa Bydgoszcz.

Do tej pory PESA uzyskała 25 homologacji dopuszczających produkowane w Bydgoszczy pociągi do ruchu w 11 krajach. Pociągi Pesa wożą pasażerów m.in we Włoszech, Niemczech, Czechach, Litwie czy Białorusi, a tramwaje w Moskwie, Kijowie, Sofii, węgierskim Szeged i rumuńskim Cluj. W sumie firma dostarczyła zagranicę ponad 330 pojazdów. Jednocześnie, Pesa dostarcza także tramwaje dla Sofii oraz Gdańska i Częstochowy, produkuje pojazdy dla włoskiego przewoźnika Trenitalia oraz niemieckiego Deutsche Bahn, ale to nie koniec. – Spółka w najbliższym czasie podpisze umowę na dostawę 16 tramwajów w rumuńskich Jassach – informuje szef zespołu PR Pesy Maciej Grześkowiak. Jak słyszymy, spółka złożyła także w marcu ofertę na dostawę pięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Kolei Dolnośląskich.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści