Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jest szansa na odnowę Kanału Bydgoskiego? Powstanie pełna koncepcja rewitalizacji

Dodano: 02.11.2022 | 11:26

Na zdjęciu: Kanał Bydgoski doczeka się koncepcji rewitalizacji.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Mieszkańcy Bydgoszczy – zwłaszcza jej zachodniej części – od lat zabiegają o rewitalizację Kanału Bydgoskiego. Droga wodna i parkowe tereny wokół niej są bardzo urokliwe, ale zaniedbane. Popularność imprez na Okolu czy Miedzyniu oraz działalność Muzeum Kanału sprawia, że coraz więcej osób chce zmian – rewitalizacja tego zakątka zajęła trzecie miejsce w konsultacjach kolejności miejskich inwestycji. Do prac budowlanych jeszcze daleko, ale pojawiła się szansa, że w najbliższych miesiącach powstanie całościowa koncepcja odnowy Kanału Bydgoskiego.

Jak pisaliśmy rok temu, Kanał Bydgoski ma potencjał na ekowizytówkę miasta, ale potrzebuje strumienia funduszy. Wiekowe śluzy i brzegi drogi wodnej powstałej w 1772 roku wymagają remontu; odnowy potrzebują także ścieżki spacerowe czy mała architektura. Kanał jest oczkiem w głowie dla wielu mieszkańców Okola, Flisów, Miedzynia czy Prądów: zaczęli oni zgłaszać wiele projektów (zarówno inwestycyjnych, jak i społecznych) do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Aktywność społeczna wokół tego miejsca pokazuje, jak istotne jest ono dla wielu bydgoszczan.

CZYTAJ WIĘCEJ: Potencjał na ekowizytówkę. Kanał Bydgoski potrzebuje strumienia funduszy

Społecznicy – między innymi z Miedzynia i Prądów – podkreślali, że Kanał Bydgoski potrzebuje aktualnej, całościowej koncepcji rewitalizacji. W 2018 roku studenci wówczas UTP wzięli udział w konkursie, zorganizowanym z inicjatywy Rady Osiedla Miedzyń-Prądy – jego celem było stworzenie koncepcji zagospodarowania terenów od „Gwiazdy” do granic miasta. Studenci zaprezentowali wizję stworzenia kawiarenki, galerii sztuki czy kładki.

Wyniki ubiegłorocznych konsultacji ws. kolejności inwestycji nie pozostawiły wątpliwości, że rewitalizacja Kanału Bydgoskiego jest oczekiwana przez mieszkańców. Zadanie zajęło trzecie miejsce w plebiscycie – jest to argument dla zabiegających o jego realizację. Ratusz zaczął też zabiegać o środki na odnowienie kanału z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, jednak wniosek o pięciomilionową dotację na remont śluz i brzegów przepadł.

Powstanie pełna koncepcja rewitalizacji Kanału Bydgoskiego

O to, czy miasto pracuje nad całościową koncepcją rewitalizacji Kanału Bydgoskiego od ronda Grunwaldzkiego do granic miasta, zapytał radny Wojciech Bulanda. Jak podkreślił, takie opracowanie stanowiłoby podstawę do dalszych prac projektowych, stanowiących podstawę do rewitalizacji urokliwych terenów oraz ułatwiłoby możliwość składania wniosków o dofinansowanie. Przypominał także o aktywności społecznej wokół Kanału, której przejawem jest zgłaszanie licznych projektów do BBO.

Odpowiedź na interpelację Bulandy przynosi dobre wieści, ale też konkretne obietnice. Zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel przyznał, że przygotowywane i sprawdzane są dokumenty dotyczące obszaru, który ma objąć koncepcja. Najważniejszą informacją jest jednak fakt, że trwają przygotowania formalne do ogłoszenia przetargu na wizję rozwoju terenów przy Kanale. Ma on zostać wybrany do końca lutego 2023 roku. Sztybel dodał jednak, że koncepcja obejmie odcinki od śluzy IV do VI (czyli od Bronikowskiego do Wrocławskiej) oraz od przystani przy klubie Gwiazda do granicy miasta.

Radny Bulanda cieszy się z wieści płynących z Jezuickiej. – Uznałem, że najważniejsze to zacząć od początku, czyli od przygotowania kompleksowej koncepcji, która posłuży w przyszłości do opracowania projektu, a finalnie – doprowadzi do pozyskania środków i wykonania kompleksowej rewitalizacji otoczenia Kanału. Ten pierwszy etap – koncepcję – uda się osiągnąć dzięki pracy z Radami Osiedla położonymi przy Kanale, prezydentem Rafałem Bruskim oraz jego zastępcami, jak również przy wsparciu Muzeum Kanału Bydgoskiego – napisał przedstawiciel rady miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Dyrekcja kolei sprzedana! Niebawem podpisanie umowy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments