Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kończą się prace w ruinach szubińskiego zamku. Niebawem oficjalne otwarcie pełne atrakcji

Dodano: 19.07.2021 | 09:41

Na zdjęciu: Ruiny szubińskiego zamku znajdują się w południowej części miasta, na lewym brzegu Gąsawki.

Fot. Urząd Miasta i Gminy Szubin

Zbliża się koniec prac budowlano – konserwatorskich przy szubińskich ruinach średniowiecznego zamku. Oficjalne otwarcie odrestaurowanego zabytku odbędzie się 15 sierpnia. W programie imprezy znajdzie się wiele ciekawych atrakcji: pokazy walk rycerskich, strzelanie z łuków, średniowieczny strongman, warsztaty rzemiosł dawnych czy stoiska z wyrobami.

Ruiny zamku starostów w Szubinie znajdują się na lewym brzegu rzeki Gąsawki. Fundatorem budowli był Sędziwoj VI Pałuka herbu Topór, który w drugiej połowie XIV wieku piastował najważniejsze funkcje w Królestwie Polskim. To on był jednym z tych, którzy stali za sprowadzeniem z Węgier do Polski Jadwigi i wydaniem jej za litewskiego księcia Władysława Jagiełłę. Jednak dla mieszkańców Szubina jest on przede wszystkim założycielem miasta – od 1365 roku Sędziwój VI Pałuka w źródłach występuje jako Sędziwój z Szubina i tę datę przyjmuje się za początek Szubina.




Budowla została usytuowana na niewielkim, wówczas trudno dostępnym wzniesieniu położonym wśród bagien rozciągających się w dolinie rzeki Gąsawki. Powstała na planie regularnego czworoboku o wymiarach 42×42 metra, z cofniętym południowo-wschodnim narożnikiem, więc można ją uznać za typowy przykład zamku nizinnego. Do budowy murów użyto gotyckiej cegły. Zamek powstał w dwóch fazach: najpierw został wykonany zewnętrzny obwód murów, a potem ich nadbudowa i budynek. Część mieszkalna mieściła się w północno-wschodnim narożniku obiektu. Jedyna droga do niego wiodła sztucznie usypaną przez bagna groblą do bramy zlokalizowanej pośrodku północnego muru. Powierzchnia zamku wynosiła ok. 1100 mkw. Z powodu zniszczeń oraz późniejszych przebudów nie jest możliwe odtworzenie jego pierwotnej zabudowy – nie wiadomo, czy budynek był wyposażony w wieże.

Kończą się prace w ruinach szubińskiego zamku. Niebawem oficjalne otwarcie pełne atrakcji

Zobacz również:

Remont budynku w Szubinie. Będzie w nim sala ślubów

W ostatnich miesiącach w ruinach zamku rozpoczęły się prace konserwatorskie. Polegają one na oczyszczeniu i wzmocnieniu cegieł, a także ich uzupełnieniu. Ponadto, wokół budowli powstają elementy małej architektury – np. kładka wewnątrz ruin, nowa zieleń oraz parking. Jak poinformował szubiński ratusz, roboty dobiegają już do końca, a niebawem nastąpi oficjalne otwarcie odnowionej budowli. Nastąpi to w niedzielę, 15 sierpnia od godziny 15:00. Wydarzeniu będą towarzyszyć różne atrakcje: pokazy walk rycerskich, strzelanie z łuków, średniowieczny strongman, warsztaty rzemiosł dawnych czy stoiska z wyrobami.

Poznamy rys historyczny zamku, który przedstawi dr Kamila Czechowska. Będzie można spróbować pieczonego prosiaka, poskakać na dmuchanym zamku czy zjeść coś z grilla. W namiocie Urzędu Miejskiego zapraszamy do robienia naszyjników oraz bransoletek z rzemyków. Odwiedzający stoisko Muzeum Ziemi Szubińskiej mogą kupić ciekawe upominki i gadżety – wyjaśnia Natalia Jaroszewska, inspektor ds. promocji gminy Szubin.

Ponadto – wykorzystując technologię wirtualnej rzeczywistości VR – przeniesiemy się w czasie do XIV-wiecznego zamku. Wizualizacja została stworzona na podstawie makiety Adama Kralla znajdującej się w Muzeum Ziemi Szubińskiej. – Technologia VR pozwoli wam na swobodne poruszanie się po zamku oraz jego okolicach. Wszystko dzięki zastosowaniu specjalnych gogli, które wyświetlają komputerowo wygenerowany obraz. Do dyspozycji będą 2 stanowiska VR wraz z kontrolerami i systemem śledzenia ruchu, dzięki czemu wrażenia będą jeszcze bardziej realne. Prezentacja jest skierowana do odbiorców w każdym wieku – dodaje Jaroszewska.

Na zakończenie imprezy odbędzie się przygotowany przez Szubiński Dom Kultury koncert z cyklu Letnie Brzmienie Zamku. O godz. 20:00 zagra Pradella Quintet.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments