Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Koniec kładki na Wyżynach. Ogłoszono przetarg

Dodano: 16.03.2023 | 09:43

Na zdjęciu: W tym roku ma nastąpić likwidacja czterdziestoletniej kładki na Wyżynach.

Fot. Szymon Fiałkowski

ZDMiKP ogłosiło przetarg na budowę nowego przejścia dla pieszych na Wyżynach w miejscu starej kładki. Oferty chętnych wykonawców poznamy najprawdopodobniej pod koniec marca, a prace budowlane mają zakończyć się w ciągu siedmiu miesięcy od podpisania umowy – czyli pod koniec 2023 roku.

Kładka nad Wojska Polskiego została oddana do użytku na przełomie 1982 i 1983 roku. Jej koncepcja powstała kilkanaście miesięcy wcześniej: jej autorem był Jan Siuda (późniejszy dyrektor ZDMiKP, znany m.in. z głośnej wypowiedzi o „wąskich rowerach”), wówczas projektant w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego. Czterdziestoletni obiekt jest w złym stanie technicznym; jest ona trudna do pokonania przez rowerzystów, osoby z niepełnosprawnościami czy seniorów.

W zeszłym roku drogowcy ogłosili konsultacje społeczne, w których zapytali bydgoszczan o przyszłość obiektu na Wyżynach. Wzbudziły one spore emocje – w dyskusjach ścierały się opinie kierowców i pieszych. Pierwsi byli za pozostawieniem kładki i zachowaniem płynności ruchu, a drudzy optowali rzecz jasna za wyznaczeniem przejść naziemnych. Ostatecznie wynik badań nie wpłynął na decyzję władz: mimo że 63% głosujących opowiedziało się za budową nowej konstrukcji, drogowcy wybrali jednak wariant pierwszy, czyli realizację przejścia dla pieszych z sygnalizacją.

Co przekonało ZDMiKP do wybrania wariantu likwidacji kładki i stworzenia przejść naziemnych? Przede wszystkim aspekty finansowe – budowa nowej przeprawy jest znacznie droższa niż budowa przejść z sygnalizacją, ale też głos społeczników. Poparcie dla realizacji przejść naziemnych wyraziły rady osiedla Wyżyny i Kapuściska, Społeczna Powiatowa Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów – koło Wyżyny.


PRZECZYTAJ: Kładka na Wyżynach od początku budziła emocje. Co pisano o niej 40 lat temu?


Za likwidacją kładki optowało też stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy (obecnie Bydgoski Ruch Miejski), które wskazało, że tradycyjne przejście dla pieszych jest standardowym rozwiązaniem na ulicy Wojska Polskiego, gdzie po obu stronach znajdują się licznie zamieszkane osiedla mieszkaniowe – w znacznej części przez seniorów – dla których każde pokonanie różnicy wysokości wiąże się z dodatkowym wysiłkiem.

W podobnym tonie wypowiedziało się również Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy (które oceniło, że wybudowanie przejścia ułatwi dostęp do przystanków tramwajowych) czy Bydgoska Masa Krytyczna, która zwróciła uwagę, że strome i bardzo wysokie schody są często niemożliwe do pokonania przez codziennych rowerzystów, rodziny z dziećmi, rodziców z przyczepkami rowerowymi czy przez rosnąca grupę użytkowników rowerów cargo.

Przejście zamiast kładki na Wyżynach. Prace jeszcze w tym roku

15 marca ZDMiKP ogłosił przetarg na przebudowę ulicy Wojska Polskiego w formule projektuj i buduj. Zadanie obejmie rozbiórkę kładki i budowę przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną. – Konieczne będzie też wydłużenie peronów tramwajowych oraz przesunięcie zatok autobusowych – zaznaczają drogowcy. I dodają, że wybrane rozwiązanie nie spowoduje likwidacji miejsc parkingowych.

Zarząd dróg czeka na oferty wykonawców do 30 marca. Przy ocenie ofert tradycyjnie wzięte pod uwagę będą dwa czynniki – cena (60% wagi) i długość gwarancji (40%). Likwidacja kładki i budowa przejścia ma nastąpić w przeciągu siedmiu miesięcy od podpisania umowy; oznacza to, że zmiany na Wyżynach nastąpią do końca 2023 roku.

ZOBACZ: Tak będzie wyglądała Wojska Polskiego bez kładki dla pieszych