Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 2 • L 0
1C
Sr
1C
Czw
-1C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKoniec przebudowy wiaduktu na Armii Krajowej. Skorzystają z niej nie tylko kierowcy
wiadukt_armii_krajowej_wschod_modrzewiowa_ZDMiKP
31.03.2020 | 17:27

Koniec przebudowy wiaduktu na Armii Krajowej. Skorzystają z niej nie tylko kierowcy

Inwestycja kosztowała ponad 20 milionów złotych.

Na zdjęciu: Zakończyły się już wszystkie prace związane z modernizacją wschodniego wiaduktu na al. Armii Krajowej.

Fot. ZDMiKP Bydgoszcz

Po dziesięciu miesiącach prac Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oficjalnie poinformował o zakończeniu remontu wschodniego wiaduktu na alei Armii Krajowej. Inwestycja kosztowała ponad 20 milionów złotych.

Kluczowy etap prac udało się zakończyć na początku roku, kiedy to po nowym wiadukcie zaczęły jeździć samochody. Nie oznaczało to jednak końca wszystkich robót. W ramach inwestycji zaplanowano bowiem nie tylko rozebranie wysłużonego (otwartego w połowie lat 80.) wiaduktu i wzniesienie nowej konstrukcji, ale również szereg dodatkowych elementów. Jednym z nich była przebudowa przejść dla pieszych na przedłużeniu ulicy Czerkaskiej tak, aby mogli z niego korzystać również rowerzyści.

Przejazd jednośladem przez wyremontowane przejazdy ma być płynny dzięki zastosowaniu w nawierzchni pętli indukcyjnej umożliwiającej wzbudzenie zielonego światła. Jak tłumaczy Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP, to czwarte tego typu rozwiązanie na terenie Bydgoszczy. – Wcześniej takie pętle zainstalowaliśmy w 2017 roku na skrzyżowaniu ulic: Nad Torem, Orliczej oraz Świekatowskiej. Później pojawiły się także na skrzyżowaniu na nowym odcinku trasy Uniwersyteckiej i w rejonie ulic: Pelplińskiej oraz Orląt Lwowskich – wylicza Okoński.

Jak deklarują drogowcy, bezpieczeństwo rowerzystów ma wzmocnić ciągłość nawierzchni – nie mają oni napotkać krawężnika, a warstwy asfaltu są wzmocnione specjalnymi siatkami. – To pierwsze takie rozwiązanie dla drogi rowerowej krzyżującej się z ulicą o wysokiej klasie technicznej, w tym wypadku – ulicy głównej ruchu przyspieszonego – tłumaczy rzecznik ZDMiKP.

Przebudowa wschodniego wiaduktu na ul. Armii Krajowej była konieczna z uwagi na fatalny stan techniczny obiektu. Nowy wiadukt utrzymany jest w kolorystyce niebiesko-szarej z białymi gzymsami. Na przyczółku została zamontowana emaliowana tablica pamiątkowa z herbem Bydgoszczy.

Wiadukty nad al. Armii Krajowej oddano do użytku w 1984 roku. Wówczas stanowiły one alternatywę dla coraz bardziej zatłoczonej ul. Gdańskiej (wtedy: al. 1 Maja). Obiekty przebiegają nad liniami kolejowymi: nr 18 (odcinek Kutno – Piła) oraz magistralą węglową.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Krzysztoftomski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tomski
Gość
tomski

Przy okazji zniszczono cały odcinek drogi pod wiaduktem.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Oprócz tego ustawiono nowe latarnie idealnie pośrodku chodnika pod wiaduktem. Kolejny przykład na to, że projektant nigdy nie widział miejsca dla którego robi projekt, a zdrowy rozsądek przegrał z papierem. Trzeba za to oddać, że nowa ścieżka + chodnik, umożliwiające wjazd na wiadukt rowerem to super sprawa.

Powiązane treści