Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 3 • L 2
2C
Nd
2C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
4C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoKoniec z uciążliwym zapachem z Remondisu. Spółka przedstawia szczegóły modernizacji instalacji
remondis bydgoszcz
24.06.2020 | 14:18

Koniec z uciążliwym zapachem z Remondisu. Spółka przedstawia szczegóły modernizacji instalacji

Na zdjęciu: Wizualizacja hermetyzacji instalacji do zagospodarowania odpadów przy ulicy Inwalidów 45.

Fot. Remondis Bydgoszcz

Remondis zakończył prace nad koncepcją modernizacji i hermetyzacji instalacji do zagospodarowania odpadów przy ul. Inwalidów w Bydgoszczy. W lipcu zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji.

Szczegóły zmian jakie zajdą w instalacji poznali przedstawiciele mieszkańców bydgoskiego Siernieczka oraz Urzędu Miasta Bydgoszczy podczas ostatniego spotkania Rady Społecznej w dniu 22 czerwca 2020 roku. W pierwszej kolejności zhermetyzowana zostanie kompostowania – główne źródło zgłaszanego przez mieszkańców problemu uciążliwych zapachów. Następnie modernizacja obejmie stację segregacji. Dzięki temu rozładunek, przeładunek i załadunek odpadów odbywać się będą w zamkniętej hali wyposażonej w biofiltry oczyszczające powietrze, co wyeliminuje uciążliwości zapachowe poza terenem zakładu.

Zobacz również:

Miasto obniża opłatę za śmieci. O złotówkę

Ponadto, zgodnie z postulatem mieszkańców, wszystkie bramy obiektu zostały zaprojektowane tak, aby żadna nie była zlokalizowana bezpośrednio od strony osiedla mieszkaniowego. Przebudowa ma kosztować blisko 30 mln złotych. – Bydgoska instalacja będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu w kraju, a przede wszystkim nieuciążliwa dla bezpośredniego dla otoczenia – mówi Leszek Pieszczek, członek zarządu Remondis Bydgoszcz. Dodaje jednak, że prace nad koncepcją musiały zostać wydłużone ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa oraz zmieniające się przepisy.

Wykorzystaliśmy jednak ten czas na opracowanie kolejnego dokumentu, jakim jest raport o oddziaływaniu na środowisko. Dokument złożymy wraz z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej, co powinno przyspieszyć całą procedurę. Jesteśmy zdeterminowani aby maksymalnie sprawnie przejść etap formalności i tak szybko jak to możliwe rozpocząć budowę. Pierwsze pozytywne efekty zmian powinny być widoczne, a w zasadzie „odczuwalne” dla mieszkańców jeszcze w trakcie budowy, po kilku miesiącach od wbicia pierwszej łopaty – kontynuuje Pieszczek.

Kształt i założenia inwestycji są przedmiotem prac Rady Społecznej, w której skład wchodzą przedstawiciele mieszkańców osiedla Siernieczek, Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz branżowi eksperci. Cykliczne spotkania umożliwiają przekazywanie bieżących informacji na temat działalności firmy,  a także wymianę argumentów i opinii. Rada pełni także funkcję doradczą i monitorującą.

Na wniosek przedstawicieli mieszkańców Siernieczka, przekazany podczas spotkania w dniu 22 czerwca 2020 roku, Remondis zgodził się na zawarcie pisemnego zobowiązanie do realizacji inwestycji oraz współpracy z lokalną społecznością. – Szanujemy opinie i zaangażowanie mieszkańców – naszych sąsiadów na rzecz poprawy sytuacji. Jesteśmy w bieżącym kontakcie. Wdrożyliśmy doraźne rozwiązania aby ograniczyć uciążliwości zapachowe – dodaje Pieszczek.

Członek zarządu Remondisu przyznaje, że przez ostatnich 6 miesięcy problemu „w zasadzie nie było”, lecz pojawił się on ponownie w ostatnich dniach w związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi dla procesu zagospodarowania odpadów. – Podejmujemy kolejne działania, ale całkowite wyeliminowanie problemu będzie możliwe po zrealizowaniu inwestycji i przeprowadzeniu hermetyzacji. Do tego zobowiązaliśmy się i konsekwentnie zrealizujemy – wyjaśnia Pieszczek.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zenon
Zenon
8 miesięcy temu

A moze by tak wyniesc sie po za miasto? To jest skandal zeby wysypisko bylo w srodku miasta.

Karol
Karol
8 miesięcy temu

To już pan może zacząć ich przeprowadzać panie Zenonie, będzie szybciej.

Powiązane treści