Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H 14 • L 14
14C
Nd
14C
Pon
11C
Wt
12C
Sr
5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKonkurs na nazwę lodowiska unieważniony. Mogło dojść do manipulacji wynikami
29.08.2017 | 11:40

Konkurs na nazwę lodowiska unieważniony. Mogło dojść do manipulacji wynikami

Nowe głosowanie rozpocznie się w środę, 30 sierpnia, ale nie będzie prowadzone już na Facebooku.

Na zdjęciu: Wnętrze nowego lodowiska powstającego w rejonie hal Łuczniczka i Artego Arena.

Fot. TBi Architekci

Ratusz anulował wyniki konkursu na nazwę nowego lodowiska powstającego na Babiej Wsi. Internauci zaraz po ich ogłoszeniu wskazywali bowiem na podejrzane głosy oddane na zwycięską propozycję – Kryształową Arenę.

Miejscy urzędnicy rezultaty trwającego od 18 do 25 sierpnia głosowania podali w poniedziałek wczesnym popołudniem. Tyle że były one bardzo ogólnikowe – nie wskazano bowiem liczby głosów na poszczególne propozycje, ani nawet autora cieszącej się największym powodzeniem nazwy.  Poinformowano jedynie, że na wszystkich piętnaście finałowych propozycji oddano „niemal trzy tysiące głosów'. Tymczasem w poniedziałek ta liczba była już znacznie wyższa – tylko trzy najwyżej notowane pomysły zebrały trzy tysiące wskazań: Kryształowa Arena – 1,2 tys. głosów, Tafla – 1,1 tys., a Arctic Arena – ponad 700.

Tyle że w ślad za tymi wynikami szły wątpliwości, czy głosowanie odbyło się zgodnie z zasadami. Szczególnie podejrzany był fakt, że większość kont głosujących na Kryształową Arenę ma ustawiony wysoki poziom prywatności na Facebooku, co oznacza, że trudno zweryfikować, czy są prawdziwe. A dotyczyło to – bagatela – ponad 90 procent wskazujących jako swojego faworyta właśnie późniejszego zwycięzcę.

Dlatego też we wtorek rano skierowaliśmy do bydgoskiego magistratu szereg pytań związanych z głosowaniem. Dotyczyły one między innymi dokładnych wyników, autorów propozycji, sposobu weryfikacji kont oraz archiwizowania rezultatów (np. poprzez wykonanie zrzutów ekranowych w danym momencie).

Odpowiedzi nie nadeszły, bo ratusz głosowanie unieważnił. W przesłanym po godzinie dziesiątej komunikacie Biuro Komunikacji Społecznej poinformowało, że także na Jezuicką dotarły „liczne wątpliwości”, które dotyczyły „możliwości niezgodnego z zasadami wpływania na wynik głosowania”. – Z poziomu administratora profilu miejskiego na Facebooku nie mamy możliwości weryfikacji przedstawionych wątpliwości – tłumaczy Anna Strzelczyk-Frydrych z biura prasowego UMB. – Nowa nazwa lodowiska będzie funkcjonowała przez lata, dlatego nie chcemy, by już na tym etapie towarzyszyły jej wątpliwości związane z wyborem. 

Dlatego też urząd miasta zarządził powtórne głosowanie. Tym razem odbędzie się ono przez aplikację internetową wykorzystywaną m.in. podczas konsultacji społecznych czy głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Pozwala ona na sprawdzanie głosujących za pośrednictwem numeru PESEL. Głosowanie rozpocznie się w środę, 30 sierpnia i potrwa dwa tygodnie – do 13 września.


Powiązane treści