Zabierz głos w sprawie Kanału Bydgoskiego. Jak ma wyglądać jego otoczenie?
Dodano: 16.06.2024 | 14:13Na zdjęciu: Przedstawiona powyżej wizualizacja pokazuje tylko możliwy sposób zagospodarowania Kanału Bydgoskiego, który zostanie sprecyzowany na etapie inwestycyjnym.
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Do 28 czerwca trwają konsultacje społeczne dotyczące planów dalszej rewitalizacji otoczenia Kanału Bydgoskiego. W ich ramach już w ten wtorek (18 czerwca) odbędzie się spacer badawczy z udziałem m.in. autora wstępnej koncepcji rewitalizacji.
W grudniu ubiegłego roku miasto przedstawiło pierwsze szczegóły koncepcji zagospodarowania terenów wokół Kanału Bydgoskiego. Zgodnie z założeniami, ma ona wyznaczyć kierunki zagospodarowania tego urokliwego obszaru, w tym uporządkować zakres dotychczasowych inwestycji – na przykład zgłaszanych do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Po uwagach rad osiedli i stowarzyszeń, zmieniony już dokument podlega ocenie wszystkich bydgoszczan.
Celem konsultacji jest zebranie uwag dotyczących koncepcji. Odbywają się one w terminie od 7 do 28 czerwca 2024 roku. Mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie za pomocą karty konsultacyjnej na stronie www.bydgoszcz.pl/kanal – a już w ten wtorek, 18 czerwca ratusz zaprasza na spacer badawczy z udziałem kustosza Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasza Izajasza oraz autora koncepcji Janusza Pulikowskiego.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Rodzi się nowa wielka wizja na Kanał Bydgoski. Znamy pierwsze szczegóły
Spacer rozpoczyna się przy siedzibie Muzeum (Staroszkolna 10, miejsce będzie oznaczone winderami „Bydgoskich Konsultacji”). Na miejscu będzie można wypełnić kartę konsultacyjną. Jak przekazują urzędnicy, podczas około dwugodzinnej przechadzki omówione zostaną najciekawsze elementy koncepcji – trasa ma prowadzić od ulicy Wrocławskiej do stadionu KS Gwiazda na Miedzyniu.
Koncepcja odnowy Kanału Bydgoskiego. Założenia
Projekt koncepcji zakłada, że wszystkie zmiany w rejonie Kanału Bydgoskiego muszą przede wszystkim wzmacniać jego rolę. W opracowaniu wskazano, by miasto kładło nacisk na inwestycje związane z pracami konserwatorskimi, remontowymi czy związanymi z utrzymaniem bieżącym Kanału Bydgoskiego jako obiektu zabytkowego. Koncepcja zakłada wzmacnianie w kompozycji przestrzennej obiektu poprzez działania konserwatorskie związane z zachowaniem jak najwyższych walorów śluz, brzegów kanału, zabudowy towarzyszącej i najbliższego otoczenia kanału oraz wskazuje podejmowanie działań w celu utrwalania obiektu i jego historii (w tym fragmentów poddanych przebudowie lub zasypaniu) oraz jego roli w przestrzeni i świadomości mieszkańców – elementem tego ma być podświetlanie dekoracyjne śluz i brzegów, punkty i tablice informacyjne związane z historią, strukturą obiektu i inne działania.
Teren wokół Kanału ma być podzielony na na strefy o zróżnicowanych funkcjach – wejściowych, kulturalnych, gastronomicznych. Koncepcja zakłada priorytetowe traktowanie drzew i wartościowej zieleni (nowe elementy nie powinny powodować wycinki i uszkodzenia drzew), ujednolicenie opraw oświetleniowych i elementów małej architektury, remonty nawierzchni czy wykorzystanie zagłębień terenowych oraz dawnych rowów jako elementu systemu gospodarowania wodą opadową i roztopową. Dominującym elementem placów zabaw czy urządzeń rekreacyjnych mają urządzenia wykonane z drewna i stali.
Jak informuje urząd miasta, plan rewitalizacji Kanału Bydgoskiego zakłada również to, że wszystkie ciągi piesze zostaną dopuszczone także dla rowerzystów, a także wyznaczone zostaną dodatkowe miejsca dla wędkarzy. Z zapisami koncepcji można zapoznać się TUTAJ
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024