Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 14 • L 14
8C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKonsultacje w sprawie budynku po SP 9 zakończone. Mieszkańcy mają inne pomysły niż ratusz
08.02.2018 | 10:51

Konsultacje w sprawie budynku po SP 9 zakończone. Mieszkańcy mają inne pomysły niż ratusz

Prezydent Bruski podkreśla, że wynik konsultacji nie będzie podstawą podjęcia ostatecznych decyzji.

Na zdjęciu: Budynek po SP 9 jest położony przy Zboczu Fordońskim.

Fot. BB

Urząd miasta opublikował wyniki konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania budynku po Szkole Podstawowej nr 9 i terenu przy ulicy Orląt Lwowskich. 

Konsultacje w sprawie dalszego przeznaczenia obiektu po przeniesionej na ulicę Tadeusza Bora-Komorowskiego placówce oświatowej zostały ogłoszone jesienią ubiegłego roku, na wniosek Rady Osiedla Tatrzańskie. Okoliczni mieszkańcy nie zgadzali się bowiem z planami urzędu miasta, które zakładają sprzedaż nieruchomości. Badanie opinii mieszkańców odbyło się w dniach od 30 listopada do 20 grudnia 2017 roku. Poza pytaniem o budynek przy ul. Tatrzańskiej 21, fordoniacy zostali poproszeni o wypowiedź, czy zgadzają się z aktualnymi zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego terenu przy Pelplińskiej i Orląt Lwowskich. Wedle nich, uwzględniono tam teren pod ewentualne przeniesienie Targowiska Tatrzańskiego oraz obszar pod realizację obiektu usługowego (kina, galerii handlowej czy domu kultury).


CZYTAJ WIĘCEJ: Co z budynkiem po „dziewiątce” i terenie przy Orląt Lwowskich? Fordoniacy zdecydują w konsultacjach


W konsultacjach wzięło udział 289 mieszkańców Fordonu. Na pytanie dotyczące budynku po SP 9 mieszkańcy wypowiedzieli się następująco:

  • 58 osób opowiedziało się za sprzedażą nieruchomości i przeznaczeniem pochodzących z niej środków na utworzenie Fordońskiego Centrum Kultury
  • 80 osób głosowało na sprzedaż lub dzierżawę budynku na cele opieki rehabilitacyjnej
  • 35 głosujących chce przeznaczyć obiekt na potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej
  • 109 opowiedziało się za innym pomysłem na zagospodarowanie dawnej szkoły.

Wśród 109 głosów najwięcej, bo aż 63 zdobyła propozycja postulowana przez mieszkańców Mariampola – pozostawienia nieruchomości w zasobach miasta z przeznaczeniem na wielopokoleniową świetlicę osiedlową i stworzeniem miejsca do działalności organizacji społecznych i terenu rekreacji. Warto podkreślić, że złożono też kilkanaście inaczej brzmiących uwag, których autorzy także opowiadali się za proponowanym rozwiązaniem. Mieszkańcy Fordonu chcieli też ulokowania w budynku przedszkola, żłobka czy domu opieki.

Na pytanie o to, czy fordoniacy zgadzają się z postanowieniami planu zagospodarowania dla terenu przy Orląt Lwowskich 131 osób odpowiedziało tak, a 67 – nie. Wśród uwag opisowych pojawiły się takie propozycje jak stworzenie parku, filii urzędu miasta, kręgielni czy ośrodka rehabilitacyjnego. Nie zabrakło też postulatu stworzenia miejsc parkingowych. Pomimo że plan powstania kina w tym miejscu upadł definitywnie kilka lat temu (i nie zanosi się, by w najbliższym czasie doczekał się on realizacji) wciąż sporo osób domaga się jego budowy.

Jaka będzie ostateczna decyzja ratusza w sprawie budynku po SP 9? W piśmie do radnego Andrzeja Młyńskiego prezydent Rafał Bruski podkreśla, że żaden z zaproponowanych w konsultacjach wariantów zagospodarowania nie zdobył zdecydowanej większości głosów, co oznacza, że „raport z konsultacji może być materiałem pomocniczym i opiniującym, jednak nie będący podstawą podjęcia ostatecznych decyzji”. Rzecznik prasowy urzędu miasta Marta Stachowiak poinformowała, że nowe przeznaczenie obiektu nie jest jeszcze znane.

 – Nie ma obecnie decyzji co do przyszłości budynku. Konsultacje niestety nie dały jasnej odpowiedzi co do oczekiwań mieszkańców, ponieważ odpowiedziało zaledwie 0,4% uprawnionych do wzięcia w nich udziału. Dlatego mogą one być pomocne i stanowić podstawową bazę pomysłów mieszkańców, ale nie mogą być jedyną podstawą podjęcia decyzji – przekazała rzecznik.

Mieszkańcy opowiadający się za utworzeniem wielopokoleniowej świetlicy obawiają się, że urząd miasta nie potraktuje poważnie ich opinii i uniemożliwi realizacje ich postulatu. Wyniki konsultacji pokazują, że zyskał on największą przychylność społeczną.


Powiązane treści