Nielegalny czarny kontener przy Gdańskiej. Co z nim zrobi miasto?
Dodano: 14.07.2023 | 10:26Na zdjęciu: Czarny kontener na placu Praw Kobiet został postawiony niezgodnie z prawem.
Fot. BB
Przy ulicy Gdańskiej, na placu Praw Kobiet pojawił się tajemniczy kontener. Czarny pawilon obity z jednej strony drewnem wygląda jak przyszły punkt gastronomiczny. Stoi on na prywatnym terenie, ale objętym uchwałą o parku kulturowym, która nie zezwala na stawianie takich „budek” w jego obrębie. Co miasto zrobi z kontenerem?
Kilka tygodni temu na placu Praw Kobiet przy Gdańskiej pojawił się czarny kontener. Stoi on na terenie należącym do właściciela dawnej „Drukarni”, lecz w eksponowanym miejscu obok gmachu Muzeum Okręgowego i kamienicy Gdańska 10, w której mieszkał Marian Rejewski.
Plac przed dawną „Drukarnią” jest terenem prywatnym – nie oznacza to jednak, że właściciel może na nim ustawić jakikolwiek obiekt bez akceptacji służb miasta. Zgoda plastyka miejskiego czy miejskiego konserwatora zabytków jest niezbędna np. do montażu letniego bądź zimowego ogródka gastronomicznego. Należy również dodać, że ulica Gdańska od Klarysek do placu Wolności jest objęta uchwałą o parku kulturowym. Zabrania ona stawiania obiektów nietrwale związanych z gruntem, takich jak kioski (z wyjątkiem tych przeznaczonych do sprzedaży kwiatów o indywidualnej, stylizowanej formie zgodnej z historycznym charakterem przestrzeni miejskiej), pawilony, stragany czy kontenery.
Przypomnijmy, że uchwała o Parku Kulturowym Stare Miasto weszła w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, czyli w marcu 2022 roku. Od tej daty właściciele, zarządcy, bądź inne osoby posiadające tytuł prawny do nieruchomości, są zobowiązani do dostosowania się do jej przepisów w ciągu 18 miesięcy od daty jej wejścia w życie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nocny zakaz sprzedaży alkoholu i poprawa estetyki. To cele Parku Kulturowego Stare Miasto
W myśl uchwały, czarny kontener przy muzeum (od jego strony jest obity drewnem) został postawiony nielegalnie, co potwierdza rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak: – Kontener nie jest zgodny z uchwałą. Na jego postawienie zgody nie wyraził ani plastyk miasta, ani miejski konserwator zabytków.
Jak się dowiedzieliśmy, członkowie Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta poprosili Marka Iwińskiego o działanie w tej sprawie. – Plastyk podjął interwencję informując właściciela, że kontener został ustawiony nielegalnie i należy go usunąć – dodaje Stachowiak. Podkreśla również, że „plastyk monitoruje sprawę”. – W przypadku braku reakcji, zostanie ona przekazana zgodnie z kompetencjami do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego celem usunięcia kontenera – podkreśla rzecznika Rafała Bruskiego.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024