Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Koronawirus w regionie. Bogdanowicz: Sytuacja w województwie nie jest najlepsza

Dodano: 11.03.2021 | 17:40
Mikołaj Bogdanowicz

Konferencja odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Na zdjęciu: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz mówił podczas konferencji prasowej o trudnej sytuacji epidemicznej w naszym regionie.

Fot. Szymon Fiałkowski

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz mówił podczas czwartkowej (11 marca) konferencji prasowej o trudnej sytuacji epidemicznej na Kujawach i Pomorzu. 

W Polsce w czwartek potwierdzono w kraju 21 045 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To najwyższy wskaźnik od początku roku. Na Kujawach i Pomorzu stwierdzono ich 1 314. – Sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim nie jest najlepsza – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Przedstawił też najnowsze statystyki dotyczące naszego regionu. – Patrząc na trzy tygodnie wstecz, tj. na 25 lutego – wtedy było 859 przypadków, następnie 4 marca już 1 049, więc przekraczamy tysiąc przypadków. W naszym regionie mamy niepokojący trend wzrostowy – dodał i podkreślił, że w regionie przeprowadzono przeszło cztery tysiące testów (w całym kraju ostatniej doby wykonano ich ponad 73,3 tys.). Przedstawiciel rządu w terenie zwrócił także uwagę na dane dotyczące liczby pacjentów, u których stwierdzono zakażenie, a którzy musieli trafić do szpitala.  – Do 10 marca to jest 1 261 przypadków, to wzrost o 482 osoby – powiedział wojewoda i dodał, że idąc na konferencję prasową, w regionie hospitalizowano jeszcze kolejne 18 osób. – Ilość osób, która potrzebowała wsparcia medycznego w ostatnich dwóch-trzech tygodnia pewnie zbliży się w granicach tysiąca. Ilość chorych wzrasta w jeszcze gorszym tempie, niż miało to miejsce na jesieni – przekazał.

Mikołaj Bogdanowicz nawiązał także do listu do kadry medycznej, jaki skierował wraz z wojewódzkim konsultantem w dziedzinie chorób zakaźnych dr Pawłem Rajewskim i dyrektorem szpitala w Radziejowie Sebastianem Jankiewiczem. – Nie zgłosił się żaden lekarz do pracy w szpitalach w Radziejowie i Grudziądzu – przekazał i dodał, że było kilka zapytań. Zgłosiło się za to pięć pielęgniarek do pracy w Radziejowie, stąd w obliczu braków kadrowych wojewoda podjął decyzję o skierowaniu do pracy w tych dwóch placówkach 77 osób – 42 do pracy w Radziejowie (26 lekarzy i 16 pielęgniarek), a 35 do Grudziądza (19 lekarzy i 16 pielęgniarek). – Kadra, którą kierujemy to lekarze z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, to młodzi ludzie, rezydenci. Jest to kadra zaszczepiona – zadeklarował. Wojewoda ponowił swój apel do lekarzy, aby zgłaszali się do pracy w oddziałach covidowych.

Wojewoda przekazał również, że w ramach programu szczepień, przeciwko COVID-19 zaszczepionych zostało w regionie ponad 200 tysięcy osób pierwszą dawką szczepionki, w tym przeszło 70 tys. osób dwiema dawkami. Z danych przekazanych po godzinie 17:00 przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki wynika, że w szpitalach zajętych jest 1 279 łóżek dla pacjentów z COVID-19 (dostępnych jest ich 1 619), a pod respiratorem znajduje się 139 pacjentów (w szpitalach dostępnych jest 171 respiratorów).

0 0 votes
Article Rating
Koronawirus w regionie. Bogdanowicz: Sytuacja w województwie nie jest najlepsza
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments