Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -4 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKoronawirus. Przybywa chorych w regionie. Wojewoda apeluje do lekarzy o wsparcie personelu w walce z chorobą
dr Paweł Rajewski, Sebastian Jankiewicz
08.03.2021 | 20:58

Koronawirus. Przybywa chorych w regionie. Wojewoda apeluje do lekarzy o wsparcie personelu w walce z chorobą

Konferencja odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Na zdjęciu: O trudnej sytuacji epidemicznej mówili podczas konferencji prasowej: wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski oraz dr Sebastian Jankiewicz - dyrektor szpitala w Radziejowie.

Fot. Szymon Fiałkowski

Wojewoda oraz wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych zaapelowali do środowiska medycznego o to, aby wesprzeć personel, który pracuje na oddziałach „covidowych”. 

Podczas poniedziałkowej (8 marca) konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przedstawił najnowsze dane dotyczące walki z pandemią w naszym regionie. We wszystkich szpitalach w województwie obecnie hospitalizowanych jest 1 214 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, zajętych jest przeszło 130 respiratorów. – Od 20 lutego do dzisiaj przybyło w naszych szpitalach 435 osób chorych na koronawirusa. Tych osób, które potrzebują wsparcia medycznego i faktem jest, że te osoby trafiają już w stadium późnym, potrzebują przebywać w tym szpitalu, aby je uratować – mówił Mikołaj Bogdanowicz.

Zarówno wojewoda, jak i wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych wystosowali apel do przedstawicieli środowiska medycznego, aby zgłosili się do pracy w szpitalach na oddziałach „covidowych”. – Szczególnie potrzeba lekarzy, fizjoterapeutów i pielęgniarek – czytamy w apelu. – Potrzebujemy tej pomocy na maksymalnie dwa miesiące, do tego czasu będziemy tę trzecią falę odczuwali – dodawał Bogdanowicz. Jako wojewoda gwarantował dwukrotność dotychczasowego wynagrodzenia. Przypomniał, że grupa „0”, do której zalicza się pracowników służby zdrowia, są już w większości zaszczepieni przeciwko COVID-19.

 

❗Apel wojewody Mikołaj Bogdanowicz oraz konsultanta wojewódzkiego ds. chorób zakaźnych dr n. med. Paweł Rajewski do…

Opublikowany przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Poniedziałek, 8 marca 2021

W ocenie wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych, dr. Pawła Rajewskiego odpowiedzialny za większą zakaźność koronawirusem w kraju jest brytyjski wariant wirusa SARS-CoV-2. –  Obserwujemy od 18-20 lutego wzmożoną liczbę zachorowań. Mimo, że zaszczepione zostało blisko 4 miliony osób, to w dalszym ciągu daleko nam do odporności populacyjnej – mówił. Jak dodawał, pacjenci najczęściej trafiają do szpitala w drugim-trzecim tygodniu od zachorowania. – Wirus SARS-CoV-2 namnaża się w naszym organizmie od siedmiu do dziesięciu dni. Po tym czasie nie możemy użyć żadnego leku, który by neutralizował koronawirusa – podkreślił. Jak podkreślał, ta fala może być ostatnią koronawirusa.

Teraz jedynie przez naszą solidarną postawę możemy wygrać z tą – w mojej ocenie – ostatnią falą koronawirusa. To jest przełomowe półtora – dwa miesiące. Jeżeli sobie poradzimy, będzie mniej zgonów, będziemy mieli wydolną służbę zdrowia i przede wszystkim będziemy mieli satysfakcję, że pomogliśmy pacjentom

– oceniał dr Paweł Rajewski. Zwrócił też uwagę, że na COVID-19 choruje coraz więcej młodych ludzi i to w ciężkim stanie. – Dwa tygodnie temu mój kolega stwierdzał w warunkach pozaszpitalnych dwa zgony osób w wieku 28 i 38 lat z powodu COVID-19. W tej chwili, w szpitalu obserwacyjno-zakaźnym w Bydgoszczy znajdujĄ się pod respiratorem 33-latek i 42-latek – w ciężkich stanach. To daje do myślenia, ta choroba dotyczy każdego – zakończył.

O trudnej sytuacji mówił także dyrektor szpitala powiatowego w Radziejowie Sebastian Jankiewicz. Poprosił kolegów-lekarzy o wsparcie placówki. – Pacjenci, którzy do nas trafiają, są już w bardzo ciężkim stanie. Robimy wszystko, aby tych pacjentów uratować – powiedział. Jak dodawał, w placówce zajęte są 142 miejsca, w tym 5 miejsce respiratorowych. – Jesteśmy w stanie wygospodarować jeszcze sto łóżek, w tym 30 respiratorowych, by przyjąć pacjentów, ale nie mamy kadry – przyznał. Jak dodał, na tę chwilę w placówce nie ma żadnych miejsc wolnych.

W poniedziałkowym raporcie Ministerstwa Zdrowia spośród 6 170 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem 299 stwierdzono w naszym regionie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści