Koronawirus w regionie. Wojewoda: To najtrudniejszy moment pandemii
Dodano: 25.03.2021 | 19:33Konferencja odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Na zdjęciu: O trudnej sytuacji epidemicznej mówili podczas konferencji prasowej: wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski.
Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum
34 151 nowych przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono ostatniej doby w kraju, z czego 2 254 w województwie kujawsko-pomorskim. – To zdecydowanie najtrudniejszy moment pandemii – nie ukrywał wojewoda.
Mikołaj Bogdanowicz oraz wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski wzięli udział w czwartkowej (25 marca) konferencji prasowej, podczas której mówili o bieżącej sytuacji epidemicznej w regionie. Wojewoda przypomniał, że ostatniej doby w regionie potwierdzono 2 254 przypadki zachorowań na koronawirusa. – W szpitalach w województwach na 2 064 łóżka covidowe, zajętych jest 1 511 – mówił przedstawiciel rządu w terenie i dodał, że pod respiratorem jest obecnie 161 pacjentów, a dostępnych jest 214 takich urządzeń. – W okresie od 20 lutego do 24 marca 2021 r., w naszych szpitalach liczba chorych wzrosła o 732 osoby, a w samym tylko minionym tygodniu o 141 osób – dodał Mikołaj Bogdanowicz.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier i minister zdrowia poinformowali o nowych obostrzeniach
Po raz kolejny, wojewoda zwrócił uwagę na ogromny niedobór kadry medycznej. – W tej chwili, największym naszym problemem jest nadal bardzo mała ilość lekarzy i pielęgniarek gotowych podjąć pracę z chorymi na COVID-19 – dodał Bogdanowicz i zaznaczył, że to obecnie największa bariera, aby w szpitalach w regionie można było uruchomić kolejne łóżka dla pacjentów z koronawirusem i respiratory. – Dzięki dobrej współpracy i podjętym wcześniej decyzjom udaje się obsadzać niektóre dyżury ale jest to bardzo trudne – mówił. W najbliższych dniach ma zostać otwarty szpital tymczasowy w Ciechocinku, natomiast w placówce w Radziejowie powstaną nowe miejsca dla pacjentów, u których stwierdzono zakażenie COVID-19.
Wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych zaznaczył, że trzecia fala koronawirusa nie osiągnęła jeszcze punktu kulminacyjnego. – Ona jest na fali wznoszącej – mówił dr Paweł Rajewski. Nie ukrywał, że obecnie do szpitali trafiają – niekiedy w ciężkich stanach – młode osoby, a nawet nastolatkowie, którzy trafiają pod respirator. – Problemem jest brytyjska mutacja, która okazała się bardziej zakaźna. Łatwiej się zakażamy i niestety, ciężej chorujemy – dodawał i podkreślał: – Widać efekt szczepień. Nie widać wśród pacjentów, albo są w małym odsetku, osoby po siedemdziesiątym, osiemdziesiątym czy dziewięćdziesiątym roku życia.
Na 22 marca w regionie zaszczepiono 259 066 osób pierwszą dawką, a drugą dawką 89 825 osób. W kraju, liczba zaszczepionych osób przekroczyła już 5 mln – blisko 3,5 mln osób przyjęło pierwszą dawkę, a drugą – ponad 1,8 mln.