Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Surrealistyczny korowód przejdzie ulicami Bydgoszczy. Z jakiej okazji?

Dodano: 03.11.2022 | 10:12

Na zdjęciu: Jedną z zapowiedzi wystawy "Węzły" w Młynach Rothera będzie surrealistyczny korowód, który rozpocznie się w niedzielę, 6 listopada, o godz. 12:30 na Wyspie Młyńskiej.

Fot. archiwum Fundacji Czarny Karzeł

Młyny Rothera zdradzają coraz więcej szczegółów związanych z otwarciem wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Już w najbliższą niedzielę, 6 listopada, na ulicach Bydgoszczy będzie można spotkać surrealistyczny korowód, który zaprosi mieszkańców na premierowy weekend. Tym samym Młyny zdradzają też temat otwarcia, czyli… Miasto Przyszłości!

„Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” to pierwsza wystawa stała w Młynach Rothera, która zostanie otwarta już 11 listopada. Do udziału w inauguracji „Węzłów” instytucja zapraszać będzie mieszkańców podczas niedzielnego przemarszu ulicami Bydgoszczy.

„Węzły” to nie tylko opowieść o historii Bydgoszczy. Na wystawie poruszamy również kwestię kryzysu klimatycznego i jego następstw dla nas, mieszkańców miasta, a więc temat przyszłości, co do kształtu której nie mamy pewności. Postanowiliśmy wyciągnąć ten problem poza obszar wystawy i zbudować wokół niego program otwarcia, rozpatrzyć go na różne sposoby – tłumaczy Patrycja Jankowska, specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.

Jak dodaje, jednym z celów wystawy było zaangażowanie lokalnej społeczności i wyjście w przestrzeń miasta. – Zaprosiliśmy do współpracy Fundację Czarny Karzeł, która ma doświadczenie w nietuzinkowych projektach. Mieliśmy pewność, że podchwycą temat przyszłości połączony z tematem miasta i wyczarują wizję programu otwarcia, która sprosta naszym oczekiwaniom. Nie zawiedliśmy się – zdradza przedstawicielka instytucji zlokalizowanej na Wyspie Młyńskiej.

Młyny Rothera zapowiadają, że program otwarcia wystawy jest bardzo bogaty, wielowątkowy, przygotowany dla odbiorców w różnym wieku. – Zakłada też wydarzenie w przestrzeni miasta, którego z pewnością nie da się (i nie powinno!) przegapić, bezpośrednio związany też z rzeką, która jest naszą główną narratorką na wystawie – zapowiada Jankowska.

Otwarcie wystawy „Węzły” poprzedzi surrealistyczny korowód ulicami Bydgoszczy

Jedną z zapowiedzi wystawy „Węzły” będzie surrealistyczny korowód, który rozpocznie się w niedzielę, 6 listopada, o godz. 12:30 na Wyspie Młyńskiej. Dalej jego trasa będzie prowadzić przez Długą, Stary Rynek, Mostową i Rybi Rynek. Tam kolorowy pochód dotrze statku „Jantar”, na którym działania performatywne bydgoszczanie będą mogli podziwiać od godz. 14:00 do 17:00. Następnie barwny korowód ulicami Bydgoszczy powróci do Młynów Rothera, gdzie zakończy swoją trasę.

Surrealistyczny korowód to projekt artystyczny, który przygotowuje Fundacja Czarny Karzeł. W wybranych miejscach artyści będą tworzyć „żywe obrazy”, które alegorycznie będą nawiązywać do tematu utopijnego miasta przyszłości. Kilkuminutowe scenki będą odgrywane w przestrzeni miejskiej, więc bydgoszczanie będą mieli szansę podziwiać działania surrealistycznych postaci w różnych kontekstach. Młyny przekonują, że barwna i widowiskowa aktywność z pewnością zaintryguje mieszkańców, którzy tego dnia wybiorą się na spacer po bydgoskich ulicach. Przemarsz będzie wypełniony barwnymi kostiumami oraz wyjątkowymi rekwizytami.

Niedzielny korowód zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy. Dajcie się porwać w świat najdziwniejszych snów i symboli. Nie wiemy, co się wydarzy, ale to jest chyba najciekawszy element zaproszenia. Zapraszamy Was do snu, który możecie zmieniać. Czyż to nie jest wspaniałe? Nie bójmy się sztuki, nie bójmy się artystów, nie bójmy się siebie. Vive l’art! – mówi Marta Filipiak z Fundacji Czarny Karzeł.

Przypomnijmy: „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” to pierwsza wystawa stała w Młynach Rothera, która zostanie otwarta już 11 listopada. W dniach 11-13 listopada Młyny zapraszają na premierowy weekend, podczas którego będzie można zwiedzić ekspozycję oraz wziąć udział w atrakcjach towarzyszących.

Więcej informacji: W listopadzie otwarcie wystawy stałej w Młynach Rothera. Zajmie dwa piętra

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stary dziad
Stary dziad
1 rok temu

Rzeczywiście na głównym zdjęciu widać jak IDZIE PRZYSZŁOŚĆ.
Bez ironii, przyszłość Bydgoszczy to SZEROKIE aleje dla chodzików, popychanych przez TYSIĄCE starców ( takich jak ja ), butle z tlenem co 100 metrów na każdej ulicy w centrum a przede wszystkim ambulanse z hyclami łapiącymi niedołężnych staruszków na lassa i zawożące ich do prosektorium.
Bo tam będą odbywały się – LEGALNE, PRZEGŁOSOWANE PRZEZ PARLAMENT – OBLIGATORYJNE eutanazje.
Oczywiście po sprawdzeniu czy można wykorzystać ewentualnie zdrowe podroby, czyli nerki i wątroby, w celu sprzedaży Chinolom.