Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W listopadzie otwarcie wystawy stałej w Młynach Rothera. Zajmie dwa piętra

Dodano: 26.10.2022 | 12:28

Na zdjęciu: Wystawa "Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką" pokazuje nie tylko historię miasta, lecz zajmuje się także współczesnymi aspektami związanymi z wodą – zarówno w ujęciu lokalnym, jak również globalnym.

Fot. Błażej Witkowski/UMB

W listopadzie nastąpi otwarcie pierwszej stałej wystawy w Młynach Rothera – „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Ma ona pokazać wydarzenia z historii Bydgoszczy związane z jej drogami wodnymi: Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą.

Wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” znajdzie się w Spichrzu Zbożowym (w skrzydle od strony Przystani Bydgoszcz), na parterze i pierwszym piętrze. Początkowo zakładano, że zostanie otwarta we wrześniu – padła nawet konkretna data (3 września). Tak się jednak nie stało, lecz pierwsza stała ekspozycja w gmachu na Wyspie Młyńskiej zostanie udostępniona zwiedzającym jeszcze w 2022 roku.

Jak przekazują Młyny Rothera, wystawa zostanie otwarta w Święto Niepodległości – 11 listopada. Tego dnia, jak i przez cały weekend (11-13 listopada) instytucja będzie świętować „rozpoczęcie nowego etapu w historii Młynów. Tytułowe „Węzły” to  nawiązanie do  Bydgoskiego Węzła Wodnego, ale  też odnosi się do  więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców.  Przywrócenie Młynów do życia dla wielu stanowiło impuls do odkrywania historii swojego miasta oraz dzielenia się osobistymi wspomnieniami z Bydgoszczą w roli głównej.


Hala Targowa w Bydgoszczy. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć


Dyrektor Młynów Rothera podkreśla, że wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”  to uwieńczenie kilkuletnich starań wielu osób i środowisk. – Jestem dumny z tego, że opowiemy na niej o Bydgoszczy, nierozerwalnie związanej z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą. Wierzę w to, że Węzły przyczynią się do budowania miejskiej wspólnoty i pomogą odwiedzającym nas gościom poczuć ducha miasta. To jedno z zadań naszej instytucji: popularyzacja dziedzictwa – mówi Sławomir Czarnecki.

W Spichrzu Zbożowym będzie można zobaczyć zdjęcia, ryciny, teksty i filmy umieszczone w scenografii, wprowadzającej nas w  klimat dawnej Bydgoszczy. – Ekspozycja pozwoli nam odkryć, jak kształtowało się XIX-wieczne miasto. Dowiemy się, kiedy pierwszy raz zatańczono w Bydgoszczy tango argentyńskie oraz jak wyglądało codzienne życie na barce. W przestrzeni „Węzłów” nie zabraknie też ważnych dla bydgoszczan symboli, m.in. słynnego holownika Konrada – podkreślają Młyny Rothera.

Wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” pokazuje nie tylko historię miasta, lecz zajmuje się także współczesnymi aspektami związanymi z wodą – zarówno w ujęciu lokalnym, jak również globalnym. To na niej będzie można zobaczyć, jak współczesna Bydgoszcz radzi sobie z kryzysem klimatycznym oraz jakie działania podejmuje, aby chronić florę i faunę.

Jak mówi jeden z twórców wystawy, dr Grzegorz Sołtysiak z Warszawy (historyk i twórca wielu ekspozycji muzealnych), podczas prac nad nią szukał klucza do opowieści o Bydgoszczy. Owym „kluczem” okazała się symbioza miasta i wody. – Poszedłem tym tropem. Chciałem pokazać, w jaki sposób Brda, Wisła i Kanał Bydgoski wpływały na rozwój miasta, jego bogactwo, jego charakter. Rzeka/woda dominuje na całej wystawie, w różnych aspektach i kontekstach. Przewodnikami po takiej Bydgoszczy są młode kobiety, które na przestrzeni ponad stu lat opisywały w pamiętniku przekazywanym w kolejnych pokoleniach losy swojej rodziny na tle miasta i jego burzliwej historii – mówi.

Młyny podkreślają, że „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” to podróż przez kluczowe wydarzenia w dziejach Bydgoszczy, także z perspektywy wspomnień mieszkańców. – Materiały pozyskane na ekspozycję pochodzą nie tylko z archiwów innych instytucji, ale także – ze zbiorów prywatnych. Udało nam się nawiązać relacje ze świadkami historii, którzy zgodzili się podzielić swoimi wspomnieniami przed kamerą, stając się tym samym bohaterami wystawy. Wśród nich są byli pracownicy Młynów Rothera, którzy doskonale pamiętają budynek z czasów, gdy pełnił funkcje przemysłowe – podkreśla instytucja kultury.

Narracja wystawy obejmuje dwie kondygnacje Spichlerza Zbożowego. – Na parterze prezentujemy historię dynamicznego rozwoju Bydgoszczy oraz liczne powiązania miasta z rzeką. Z kolei na piętrze przypominamy jak bezcennym zasobem naturalnym jest woda. Zwiedzający mogą doświadczyć różnorodnej formy prezentacji treści, licznych interaktywnych instalacji multimedialnych oraz manualnych, a także specjalnych stref relaksu i rekreacji nad wodą – dodaje Sebastian Tyrakowski z zespołu kuratorskiego wystawy „Węzły”, wicedyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.

Poza Sołtysiakiem i Tyrakowskim, sporą rolę w powstaniu wystawy odegrała koordynatorka działań z nią związanych – Patrycja Jankowska, specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera. Poza nimi, do pracy zaangażował się również zespół badaczy, pracownicy instytucji, które podzieliły się z Młynami swoimi zbiorami, oraz osoby prywatne – świadkowie historii. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Co poza wystawą „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” znajdzie się w Młynach Rothera?

Kompleks Młynów Rothera został oddany do użytku w kwietniu 2021 r. w stanie „deweloperskim”. Na obiekt składa się kilka budynków: trzy największe, czyli centralnie położony Młyn i odchodzące od niego Spichrz Mączny i Spichrz Zbożowy, a także dawna kotłownia i łazienki oraz taras z fontanną. Obecnie trwa etap aranżacji i wyposażania wnętrz. W Młynach znajdą się m.in. wystawy stałe. Kolejną po „Węzłach” będzie interaktywna ekspozycja ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania „Młyn-Maszyna”, która otworzy się w drugiej połowie przyszłego roku. W planach jest także utworzenie Centrum Wiedzy o Mózgu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Młyny Rothera skarbem bydgoskiej tożsamości. Wiemy, co znajdzie się w ich wnętrzach

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments