[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Korzystne rozstrzygnięcie dla Pesy. Będzie mogła wystartować w przetargach

Dodano: 01.06.2016 | 13:46
Elf 2 Pesa

KIO rozpatrzyła we wtorek skargę bydgoskiej firmy na warunki przetargu na dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych w województwie zachodniopomorskim.

Na zdjęciu: Jedna z pierwszych wizualizacji nowego produktu Pesy - Elfa 2.

Fot. mat. prasowe

We wtorek Krajowa Izba Odwoławcza uznała odwołanie Pesy od warunków przetargu na dostawę pociągów w województwie zachodniopomorskim. – Nie traktujemy tego w kategoriach triumfu – zapewniają w bydgoskiej firmie.

CZYTAJ TAKŻE: Pesa zaprezentowała swój nowy pojazd. Robi wrażenie!

Osią sporu były zapisy Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), które de facto wykluczały Pesę z udziału w postępowaniu. Chodziło o konieczność wykazania się posiadaniem w ofercie pojazdów posiadających certyfikat TSI (Techniczne Specyfikacje Interoperacyjności). Przedstawiciele bydgoskiego producenta uważali, że są to wygórowane warunki, gdyż obowiązek posiadania TSI na rynku krajowym będzie obowiązywał od 2017 roku. I KIO ten pogląd we wtorek podzieliła.

W efekcie wspomniane kryterium przetargu musi zostać zmienione. W uzasadnieniu swojej decyzji izba przypomniała, że we wcześniejszych przetargach zapis o TSI się nie pojawiał, a „odwołujący posiada wystarczające doświadczenie i zdolności produkcyjne dające rękojmię należytego wykonania zamówienia”. Zdaniem KIO, warunek posiadania TSI może obecnie wpływać na ograniczenie konkurencji.

Zarówno decyzji odnoszącej się do przetargu w Zachodniopomorskiem, jak i wcześniejszej – dotyczącej województwa łódzkiego nie traktujemy w kategoriach zwycięstwa – zapewnia Marcin Jędryczka, członek zarządu Pesy i jednocześnie dyrektor ds. marketingu. – Zależy nam na partnerskich relacjach z klientami. Walczyliśmy jedynie o prawo do przedstawienia swojej oferty. A będzie ona zbudowana w oparciu o nowy produkt Pesy – Elfa 2, który ma być najnowocześniejszym EZT (elektrycznym zespołem trakcyjnym) na polskim rynku.

Wskutek wtorkowej decyzji KIO (odwołanie dotyczące Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zostało uznane wcześniej) Pesa będzie mogła starać się o kontrakt na siedemnaście pociągów dla województwa zachodniopomorskiego. ŁKA planuje z kolei w najbliższym czasie zakup czternastu jednostek.