Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

KPEC zakończył budowę pięciu nowoczesnych elektrociepłowni

Dodano: 21.08.2023 | 13:51

Na zdjęciu: Moc elektrociepłowni powinna latem zaspokoić zapotrzebowanie odbiorców na energię cieplną, czyli do podgrzania wody użytkowej.

Fot. nadesłane

Inwestycja KPEC Spółki z o.o. polegająca na budowie pięciu elektrociepłowni gazowych pracujących w warunkach kogeneracji została zakończona. Dzięki temu zostanie ograniczona emisja gazów cieplarnianych.

KPEC stawia na nowoczesne rozwiązania. Obok wspomnianych wcześniej inwestycji w odnawialne źródła energii, Spółka zakończyła zadanie polegające na budowie pięciu elektrociepłowni gazowych pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji wraz z magazynami energii.

Urządzenia powstały na bydgoskiej Osowej Górze, a także w Solcu Kujawskim, Koronowie, Szubinie i Nakle nad Notecią. Każde z tych źródeł produkuje energię cieplną w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej. Trzy obiekty zrealizowano w zabudowie kontenerowej, natomiast w dwóch wykonano modernizację istniejących ciepłowni w celu instalacji w nich układów kogeneracyjnych.

Moc elektrociepłowni powinna latem zaspokoić zapotrzebowanie odbiorców na energię cieplną, czyli do podgrzania wody użytkowej. Zimą natomiast elektrociepłownie gazowe wspomagają tradycyjne ciepłownie opalane miałem węgla kamiennego, zmniejszając tym samym zużycie mniej ekologicznego paliwa stałego.

KPEC zakończył budowę pięciu nowoczesnych elektrociepłowni

Całkowita wartość inwestycji wyniosła prawie 44,5 mln złotych przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej w wysokości ponad 16,5 mln złotych. Bezpośrednim rezultatem dla środowiska będzie zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o ponad 50 000 ton rocznie!

Dzięki modernizacji własnych źródeł ciepła, Spółce udało się ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery i wyjść z tzw. ETS-u, czyli Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, co pozwoliło zaoszczędzić tylko w 2022 roku prawie 15 milionów złotych! Korzyści z inwestycji są wymierne zarówno środowiskowe, jak i finansowe.

Inwestycje realizowane przez KPEC Spółka z o.o. opłacają się społecznie, bo właściwie każde zadanie przynosi korzyści środowiskowe polegające na zmniejszeniu zjawiska smogu. Niezależnie od tego, czy inwestycja polega na modernizacji źródeł ciepła i sieci ciepłowniczych, czy przyłączaniu nowych odbiorców – powiedział Tomasz Lewandowski z Biura Zarządu KPEC.

Budowa elektrociepłowni gazowych to kolejna nowoczesna inwestycja KPEC. Niedawno Spółka podjęła też decyzję o budowie dwóch farm fotowoltaicznych na terenie Bydgoszczy, a także zakupiła samochody elektryczne, które uzupełniły flotę pojazdów zeroemisyjnych.