Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 2 • L -0
1C
Nd
-2C
Pon
-5C
Wt
-6C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKredyt darmowy [RADCA w PIĄTEK]
23.08.2019 | 09:36

Kredyt darmowy [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Dzisiejszy odcinek porad prawnych dotyczy kredytu.

Fot. archiwum

Po artykule dotyczącym kredytu konsumenckiego dostałem na skrzynkę mailową pytania dotyczące innych możliwych korzyści wynikających z zaklasyfikowania Państwa kredytu jako kredytu konsumenckiego. Wobec powyższego, w poniższym artykule przedstawię instytucję zawartą również w ustawie o kredycie konsumenckim, a jest nią sankcja kredytu darmowego.

Artykuł 45 ustawy o kredycie konsumencki stanowi, że w przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1–8, 10, 11, 14–17, art. 31–33, art. 33a i art. 36a–36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.   Powyższe przepisy dotyczącą sytuacji, w której umowa o kredyt konsumencki w szczególności nie była zawarta w formie pisemnej, nie zawierała danych kontrahentów w postaci imienia, nazwiska i adresu konsumenta oraz imienia, nazwiska (nazwy) i adresu (siedziby) kredytodawcy i pośrednika kredytowego, nie określała rodzaj kredytu, nie zawierała określenia czasu obowiązywania umowy, nie podawała całkowitej kwoty kredytu, nie precyzowała terminów i sposobu wypłaty kredytu.

W przypadku, gdy po przeanalizowaniu swojej umowy stwierdzicie, że brak jest  w niej któregoś z elementów, możecie złożyć do kredytodawcy oświadczenie o skorzystaniu z sankcji zawartej w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim. Ze względu na wartość dowodową, pismo warto zanieść osobiście do siedziby kredytodawcy albo przesłać pocztą listem poleconym.

Co istotne, uprawnienie do złożenia pisemnego oświadczenia o spłacie kredytu bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy wygasa po upływie roku od dnia wykonania umowy. Dla zachowania tego terminu wystarczające jest wysłanie listu poleconego w placówce Poczty Polskiej.

Podstawa prawna: art. art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1–8, 10, 11, 14–17, art. 31–33, art. 33a i art. 36a–36c  oraz 45 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U.2018.993 t.j.)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław Piątek
radca prawny
————————–
tel.: 792-262-264
www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści