Bydgoszcz
5C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 5 • L 4
4C
Sr
2C
Czw
8C
Pt
9C
Sob
7C
Nd
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKrok bliżej do nowej siedziby szkoły NATO. Właśnie ogłoszono przetarg
Bartosz Kownacki, Imisława Górska
05.08.2016 | 13:41

Krok bliżej do nowej siedziby szkoły NATO. Właśnie ogłoszono przetarg

- Naszym marzeniem jest, aby rok szkolny 2018/2019 zainaugurować już w nowych murach - deklaruje dyrektor International School of Bydgoszcz Imisława Górska.

Na zdjęciu: Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki wraz z kierującą placówką Imisławą Górską.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, organ prowadzący International School of Bydgoszcz, ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji potrzebnej do modernizacji budynku dawnego internatu Zespołu Szkół Budowlanych przy ulicy Pestalozziego. To tam – być może już za dwa lata – ma przenieść się szkoła, w której uczą się między innymi dzieci oficerów NATO stacjonujących w mieście nad Brdą.

CZYTAJ TAKŻE: International School of Bydgoszcz zakończyła rok szkolny w… hotelu. Za dwa lata ma przenieść się do nowej placówki

Zabiegi o zabezpieczenie środków na kapitalny remont przekazanego przez miasto obiektu trwały od kilku lat. Przeprowadzka jest niezbędna, gdyż w obecnej siedzibie przy ulicy Gałczyńskiego na Błoniu brakuje miejsca. Zimą wsparcie dla ISOB zapowiedział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego w City Hotelu pod koniec czerwca podpisał on wspólnie z reprezentującym UKW profesorem Piotrem Malinowskim aneks do umowy o współpracy na linii MON – uczelnia. Dał on zielone światło do rozpoczęcia prac nad renowacją obiektu znajdującego się na Skrzetusku.

UKW właśnie ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla budynku wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Tempo postępowania jest wysokie – oferenci mogą składać swoje propozycje jedynie do 12 sierpnia. Komplet dokumentów ma z kolei trafić do inwestora już w połowie listopada. – Dzięki temu chcielibyśmy ogłosić kolejny przetarg – już na wykonanie prac budowlanych – jeszcze w tym roku. Jeżeli zima byłaby łagodna, na początku przyszłego roku moglibyśmy rozpocząć prace – wylicza w rozmowie z nami Imisława Górska, dyrektor ISOB.

W nowym budynku szkoły mają znaleźć się nie tylko sale lekcyjne, ale również sala widowiskowa na 150 osób czy izba pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, który od nowego roku szkolnego będzie patronem placówki. – Do tej pory brakowało nam miejsca, gdzie dzieci mogłyby zaprezentować swoje zdolności artystyczne, nie mówiąc już o zorganizowaniu rozpoczęcia czy zakończenia roku szkolnego. Z kolei sala pułkownika Kuklińskiego ma być interaktywnym centrum wiedzy o współczesnej historii, przeznaczonym zresztą nie tylko dla naszych uczniów  – mówi Górska. I dodaje, że liczy, iż inauguracja roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się już w nowej siedzibie. – Chociaż zakładamy, że może się to opóźnić, na przykład o semestr – zastrzega.

Miniony rok szkolny zakończyło kilka tygodni temu 164 uczniów. Wszystko wskazuje na to, że w nowym będzie ich jeszcze więcej. Dyrektor Górska szacuje, że nawet 190. – Dołączają do nas dzieci osób, które pracują w różnych firmach, między innymi budujących drogę ekspresową S5 – tłumaczy. Czy to oznacza, że problemy lokalowe ISOB jeszcze się spotęgują? Na szczęście – nie. – UKW zadeklarowało, że nasi najstarsi uczniowie, którzy będą przygotowywali się do międzynarodowej matury, będą mogli korzystać z zasobów lokalowych uczelni – uspokaja Imisława Górska.

Prace remontowe w dawnym internacie przy ulicy Pestalozziego mają pochłonąć około 7,5 milionów złotych. Ta kwota może zmienić się po rozstrzygnięciu przetargu na prace budowlane.


Powiązane treści